loading...

شنو

سایت خبری موسیقی شنو

احتمال رفتار متفاوت با موسیقی در سازمان صدا و سیما

sheno بازدید : 0 سه شنبه 30 شهريور 1400 نظرات ()
احتمال رفتار متفاوت با موسیقی در سازمان صدا و سیما
با توجه به انتصاب دکتر پیمان جبلی معاون پیشین برون مرزی به عنوان ریاست سازمان صدا و سیما تحلیل ها به این سمت میرود که در رابطه با تیم مدیریتی و مشاوره ای ایشان احتمال متفاوت بودن رویکرد سازمان صدا و سیما نسبت به موسیقی بسیار بالا و امیدوار کننده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شنو، براساس اخبار موثقی که در رابطه با تغییرات مدیریتی در سازمان صدا و سیما و انتصاب دکتر پیمان جبلی (معاون پیشین برون مرزی) به سمت ریاست سازمان صدا و سیما به دست آمده و با توجه به تغییرات در سطوح مختلف مدیریتی پس از ریاست ایشان ، از جمله بخش‌های مرتبط با موسیقی مانند دفتر موسیقی و سرود سازمان صدا و سیما و شبکه ی رادیویی آوا و شبکه اینترنتی نوا و … به نظر می‌رسد فصل جدیدی در شیوه ی رفتار با موسیقی در سازمان صدا و سیما در حال شکل گیری است که با توجه به تحلیل‌های موجود در رابطه با تیم مدیریتی و مشاوره ای ایشان احتمال متفاوت بودن رویکرد سازمان صدا و سیما نسبت به موسیقی بسیار بالا و امیدوار کننده است.
در دوره گذشته، رئیس سازمان صدا و سیما فردی با توانمندی‌های فنی و اقتصادی و ضعف در حوزه های فرهنگی و رسانه ای بوده است و برخلاف ایشان، آقای دکتر پیمان جبلی فردی با تفکر رسانه ای و فرهنگی و با تجربه ی معاونت برون مرزی بوده که در رابطه با موسیقی رویکرد آوانگارد و متفاوتی داشته چنانچه در شبکه های ذیل مدیریت ایشان مانند شبکه های جام جم و … رفتارهای بسیار متفاوتی با آنچه در سازمان به یاد داریم را شاهد بوده ایم.
در هرحال امیدواریم تمام این تغییرات و انتصابات جدید با توجه به وضعیت مطلوب فرهنگی و هنری در زندگی مردم باشد و باعث پیشرفت و رشد این صنعت هنری در سازمان صدا و سیما و کشور ایران شود و تمام تحلیل ها و نظرات معطوف به آینده ابری خیالی نباشد و فرآیندهای مدیریتی به نحوی پیش برود که موسیقی بیشتر ازقبل مهجور نباشد.

انتهای پیام/

عذرخواهی گروه«سل لا» بخاطر انتشار کلیپ

sheno بازدید : 0 دوشنبه 29 شهريور 1400 نظرات ()
عذرخواهی گروه«سل لا» بخاطر انتشار کلیپ
سرپرست گروه موسیقی سل لا روز یکشنبه ضمن دیدار با امام جمعه دزفول به علت انتشار کلیپ این گروه در زمان نامناسب و ماه صفر عذرخواهی کرد.

به گزارش خبرنگار شنو،پیمان یوسفی سرپرست گروه موسیقی “سل لا” در دیدار با امام‌جمعه و رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان دزفول از اینکه وقت مناسبی را برای انتشار کلیپ انتخاب نکرده بود، عذرخواهی و از برخورد منطقی و معقول مسئولان محلی این شهرستان با وی قدردانی کرد.

“22 شهریور خبر بازداشت و احضار گروه موسیقی «سل لا» در دزفول منتشر شد و به نقل از فرمانده انتظامی این شهر عنوان شد: «اجازه نمی‌دهیم وجهه شهرستان دارالمومنین و آبروی دزفول مخدوش شود» و سرپرست گروه موسیقی «سل‌لا» خبر احضار نوازندگان ایران گروه از سوی پلیس را تکذیب کرد.”

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان دزفول نیز گفت: جوانان هنرمند باید مقتضیات فرهنگی جامعه را رعایت کنند و با اخذ مجوزهای لازم و رعایت مقررات و ضوابط مربوطه به فعالیت‌های هنری بپردازند.

حجت‌الاسلام سید محمدعلی قاضی دزفولی به هنرمندان توصیه کرد شئون دینی را رعایت و در فعالیت‌های هنری مطابق ضوابط و مقررات عمل کنند.

وی افزود: هنرمندان جوان باید مراقب فتنه‌ها و دسیسه‌های دشمنان داخلی و خارجی باشند و فریب ظاهر دلسوزانه آن‌ها را نخورند.

امام‌جمعه دزفول در این دیدار یک جلد کلام‌الله مجید و یک قاب عکس ”یا صاحب‌الزمان ادرکنی” به سرپرست این گروه موسیقی اهدا کرد.

اخیراً اجرای موسیقی در یک‌خانه تاریخی دزفول و انتشار کلیپ آن در ماه صفر واکنش‌هایی داشت و برخی افراد سودجو و شبکه‌های معاند با جریان سازی تلاش داشتند از این موضوع بهره‌برداری کنند.

انتهای پیام/

مهلت فراخوان جشنواره موسیقی نواحی ایران تمام شد

sheno بازدید : 1 دوشنبه 29 شهريور 1400 نظرات ()
مهلت فراخوان جشنواره موسیقی نواحی ایران تمام شد
مهلت شرکت در فراخوان چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران که به دلیل درخواست های مکرر یک هفته تمدید شده بود، یکشنبه ۲۸ شهریور به پایان رسید.

به گزارش خبرگزاری شنو، بر اساس فراخوان منتشر شده از سوی دبیرخانه جشنواره، مهلت ارسال آثار ۲۰ شهریور تعیین شده بود که با توجه به درخواست‌های شرکت‌کنندگان تا ۲۷ شهریور تمدید شد.

این جشنواره با حمایت دفتر موسیقی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری انجمن موسیقی ایران و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان برگزار می شود.

فراخوان بر اساس اهداف و مأموریت های مشخص شده در آیین نامه برگزاری جشنواره و شناسایی، ظرفیت سازی و حمایت از فعالیت های خلاقانه هنرمندان موسیقی اقوام سراسر کشور با اولویت معیارهای هنری و اصالت های فرهنگی موسیقایی هر منطقه تهیه و تنظیم شده است.

چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران به صورت غیررقابتی از تاریخ ۲۹ مهر تا ۲ آبان ۱۴۰۰ در شهر کرمان برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

آموزگاری تاثیرگذار در عرصه موسیقی

sheno بازدید : 0 دوشنبه 29 شهريور 1400 نظرات ()
آموزگاری تاثیرگذار در عرصه موسیقی
مصطفی کمال پورتراب از برجسته‌ترین نظریه‌پردازان موسیقی معاصر ایران است که تئوری‌های موسیقیایی او در قالب چند جلد کتاب به دانشجویان این رشته در حال تدریس است. همچنین بزرگان موسیقی ایران چون لوریس چکناوریان، علی رهبری، داریوش دولتشاهی و حسین علیزاده افتخار شاگردی پورتراب را داشته‌اند.

به گزارش خبرنگار شنو، مصطفی کمال پورتراب، متولد ۲۸ شهریور ۱۳۰۳ خورشیدی در تهران است. او یکی از چند پل باقی مانده میان نسل قدیم موسیقی ایران و نسل جدید بود. پورتراب یادگار دوران علی نقی خان وزیری، استاد ابوالحسن خان صبا و استاد روح الله خالقی است.

پورتراب، فراگیری این هنر را به طور جدی از ۱۵ سالگی در ۱۳۱۸ خورشیدی در هنرستان عالی شروع کرد و در ۱۳۲۴ خورشیدی به پایان رساند. در این دوره، ریاست هنرستان بر عهده غلامحسین مین‌باشیان و همزمان با آمدن ۱۲ تن از بهترین استادان این هنر از چکسلواکی و بلژیک به هنرستان بود. در حقیقت می توان گفت آن دوره، درخشان ترین دوره هنرستان عالی بود.

او علاوه بر فراگیری موسیقی کلاسیک در همین دوران با موسیقی ایران نیز آشنا شد و آن را فرا گرفت و البته از نواهای روز اجتماع خود هم چندان بی اطلاع نبود و فعالیت هایی در این زمینه نیز داشت. نخستین تصویر چاپ شده از کمال پورتراب مربوط به پشت جلد اول «مجموعه ترانه ها و تصنیف های پرویز خطیبی» در ۱۳۲۶ خورشیدی است.

پورتراب در ۱۳۳۰ خورشیدی که دوره عالی آهنگسازی در هنرستان عالی افتتاح شد، نزد استادان برجسته ای همچون گیتی امیرخسروی، امانوئل ملیک اصلانیان و فریدون فرزانه، پیانو، سلفژ و هارمونی، فرم و دشیفراژ را فرا گرفت. از دیگر استادان او می توان به حسین ناصحی، فؤاد روحانی، مهدی برکشلی و پروفسور هایموتویبر اتریشی اشاره کرد. او از معدود هنرمندان ایرانی بود که توانست از کلاس های استاد نادیا بولانژه بهره مند شود. پورتراب در ۱۳۴۲ خورشیدی بورس تحصیلی فرانسه را گرفت و برای ادامه تحصیل در رشته موزیکولوژی به پاریس رفت.

پورتراب پس از فراگیری علوم آکادمیک به ایران بازگشت و بدین ترتیب یکی از نمونه ها و الگوهای عینی برای افرادی شد که عشق و عرق وطن دارند و در عین حال می خواهند، علوم جدید و امکانات مدرن را نیز در اختیار داشته باشند. او در این باره می گوید: «من تنها عضو خانواده ام هستم که آن قدر عاشق ایرانم که نمی توانم از اینجا دل بکنم و بروم. بچه های این مملکت همه در ذهنم شاگردم هستند و دوست دارم، خوب تربیت شوند و راهشان را درست انتخاب کنند.»

تدریس موسیقی و فعالیت‌های فرهنگی

این موسیقی‌دان فرهیخته از اواخر دهه ۱۳۳۰ خورشیدی مشغول به تدریس در هنرستان موسیقی شد و در ۱۳۴۰ خورشیدی به عنوان سرپرست ۲ ارکستر اداره کل هنرهای زیبا مشغول به کار شد. وی حدود ۲ سال جانشین و دستیار پروفسور داوید بود. در ۱۳۵۶ خورشیدی هیأت بررسی و ارزشیابی هنری مدرسین هنرستان عالی به وی عنوان استادی اعطا کرد. او همچنین در هنرستان های عالی و ملی، دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، دانشگاه هنر، دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه های علمی کاربردی، شاگردان زیادی را پرورش داده است. از جمله مطرح ترین دانش آموزان وی می‌توان لوریس چکناوریان، علی رهبری، داریوش دولتشاهی و حسین علیزاده را نام برد. وی در خصوص سال‌ها تدریس و پرورش دانش آموزان گفته بود: من همیشه سعی کردم در حوزه فعالیتی خودم چون موسیقی مقامی والا به دست بیاورم. البته برای آنکه بیاموزم باید بخوانم. من همیشه سعی کرده‌ام آنچه در مغز دارم پیش از آنکه جسمم را به خاک بسپارم منتقل کنم.»

کامبیز روشن روان موسیقی‌دان و آهنگساز ایرانی که یکی از شاگردان پورتراب بوده درباره او گفته بود: «زمانی که در هنرستان موسیقی مشغول تحصیل بودم کمال پورتراب استاد ما بود و من در این مدت مطالب بسیاری از وی آموختم. پورتراب به باور من استاد چهار نسل موسیقی ایران است که من افتخار داشتم از اولین نسل شاگردان او باشم.

همچنین عضویت شوراهای متعدد تخصصی موسیقی در وزارت فرهنگ و هنر سابق، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرهنگستان زبان، انستیتو تحقیقات موسیقی شناسی ایران، انجمن ژونس موزیکال و چندین انجمن و مؤسسه بین المللی دیگر و همچنین ریاست هنرستان های موسیقی را عهده دار بوده است.

آثار و تالیفات

آثار و تالیفات پورتراب نقش بسزایی در هنر موسیقی ایفا کرد. وی در طول عمر بابرکت خود توانست بیش از ۷۰ اثر مکتوب از خود بر جای بگذارد. یکی از مهم‌ترین آثار این موزیسین نامدار تئوری موسیقی نام دارد. این کتاب برای نخستین بار به صورت جزوه‌ای در ۱۳۴۵خورشیدی برای هنرجویان موسیقی هنرستان ملی موسیقی تنظیم شد. مولف در این کتاب با زبانی ساده و علمی به توضیح تئوری موسیقی در هفت فصل پرداخته است. این کتاب از بهترین و کامل‌ترین کتاب‌های آموزش نت و الفبای موسیقی است که به روشی ساده به آموزش تئوری موسیقی پرداخته و مبانی موسیقی نظری را از ابتدا تا گام‌ها و آکوردها تشریح کرده است. در پیشگفتار کتاب آمده است: «این کتاب “تئوری موسیقی” در سال ۱۳۴۵ با توجه به نیاز هنرجویان هنرستان عالی موسیقی ملی به شکل جزوه‌ای تدوین شد که مشروح آن توسط مدرسان در کلاس‌های گوناگون تدریس می‌شد. در سال ۱۳۵۸ جزوه‌ یادشده را نگارنده تکمیل کرد و پاره‌ای از اصلاحات فنی موسیقی به زبان‌های انگلیسی، فرانسه، آلمانی و ایتالیایی را به آن افزود که در سال ۱۳۵۹ در قطع جیبی به چاپ رسید. امید است که مطالب این کتاب بیش از پیش مایه اعتلای دانش علمی موسیقی برای هنر دوستان باشد.»

از دیگر آثار وی می‌توان به مقاله ربع پرده در موسیقی ایران، نگره کامل موسیقی با همکاری پروفسور هانری شلان در پاریس، سلفژ پوتسولی، کنترپوان به زبان ساده، درک و دریافت و تجزیه و تحلیل موسیقی برای نوجوانان، تألیف مقدمه ای بر کتاب چند جلدی «زندگی بتهوون» ترجمه استاد مجلسی و صدها مقاله و رساله دیگر را نام برد.

پورتراب به دلیل سال‌ها تلاش برای رشد و تعالی موسیقی در ایران و خلق آثار بسیار زیاد دیگر که به برخی از آنها اشاره شد در ۱۳۸۷ خورشیدی به عنوان چهره ماندگار موسیقی ایران انتخاب شد. وی در خصوص انتخابش به عنوان چهره ماندگار گفته بود:من بیشتر از سوی شاگردانم، مورد توجه هستم. دانشجویی دارم که همیشه شاگرد اول بوده و ۲ سال است که در دانشگاه هنر، دانشجوی من است. از وقتی با من آشنا شد، دیگر مرا رها نکرد. حتی هر چند روز یک بار، برایم غذا می‌آورد. این‌ها برای من ارزشمندتر است. چون این تقدیرها، گذراست. به من می گوید این قدر از شما یاد گرفته‌ام که این کارهایم با آن‌ها قابل مقایسه نیستند.»

خاموشی

سرانجام مصطفی کمال پورتراب  در ۲ تیر ۱۳۹۵ خورشیدی در ۹۱ سالگی به علت کهولت سن در تهران درگذشت و چهارم تیرماه از مقابل تالار وحدت تشییع و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

انتهای پیام/

آلبوم «بی‌فاصله» امروز رونمایی شد

sheno بازدید : 1 دوشنبه 29 شهريور 1400 نظرات ()
آلبوم «بی‌فاصله» امروز رونمایی شد
وحید تاج از انتشار آلبوم جدید خود خبر داد و درباره شرایط فعلی موسیقی در ایران صحبت کرد.
به گزارش خبرگزاری شنو، وحید تاج خواننده موسیقی سنتی ایرانی از جدیدترین آلبوم خود با نام «بی‌فاصله» که قرار است امروز شنبه ۲۷ شهریویر ماه در باغ خانه شاعران رونمایی شود، خبر داد و گفت: این آلبوم با آهنگسازی مجید عسگری در دستگاه‌های نوا و همایون ساخته شده است که از ویژگی‌های این اثر می‌توان به چند صدایی بودن آن اشاره کرد. در این کار  مهسا دامرودی در نقش همخوان با من همکاری دارد و برخلاف کارهای قبلی این آلبوم تک صدای نیست.
او درباره شعرهایی که در این آلبوم خوانده است و همکارانش در این اثر عنوان‌ کرد: این اثر با اشعاری از مولانا و هوشنگ ابتهاج و همکاری من با مجید عسگری به عنوان آهنگساز، شاعر، نوازنده تار و بم‌تار، پویا سرایی نوازنده سنتور، شهرام غلامی نوازنده عود، پاشا هنجنی نوازنده نی، شروین مهاجر نوازنده کمانچه، علیرضا دریایی نوازنده سازهای زهی، حمید قنبری سازهای کوبی و مهسا دامرودی به عنوان همخوان تولید شده است.
وی درباره دلیل همکاری با این مجموعه گفت: با توجه به درخواست سرپرست و آهنگساز این مجموعه، بنده با گروه همکاری داشتم و طی یکسال این آلبوم را تهیه و تولید کردیم.
به گفته تاج، این اثر شامل هفت قطعه به نام های رهگذار، سرگشته، رقص باد، تصنیف بی‌فاصله، بازگشت و تصنیف صبح خیزان است.

کرونا قاتل موسیقی در این سال‌ها بود

این خواننده در بخش دیگر این گفتگو به وضعیت بد موسیقی کشور در دوران بیماری کرونا اشاره کرد و توضیح داد: کرونا قاتل موسیقی در این سال‌ها بوده و به کل این هنر را به ورطه نابودی کشانده است. ما در این دو سال با توجه به شرایط فراگیری این بیماری هیچ کنسرتی نداشتیم و کنسرت‌های آنلاین هم نتوانست خلاهای ایجاد شده را جبران کند چراکه کنسرت‌های آنلاین شوخی‌ای بیش نیستند.
تاج افزایش بروکراسی دریافت مجوز برای کنسرت آنلاین را یک آسیب دانسنه و گفت: ما قبلا برای برگزاری یک کنسرت باید ابتدا از وزارت ارشاد مجوز می‌گرفتیم ولی اکنون برای برگزاری آنلاین کنسرت‌ها علاوه بر مجوز ارشاد باید مجوز دیگری نیز از صداوسیما بگیریم و این امر کار را برای هنرمند سخت‌تر از قبل کرده است. از طرف دیگر هیچ چیز جای کنسرت‌های حضوری را نخواهد گرفت. موسیقی مانند تئاتر یک هنر است و این هنر نیاز دارد تا با مخاطب روبه‌رو شود؛ تئاتر بدون تماشاچی معنا ندارد همانطور که کنسرت بدون حضور مخاطب.

هنرمند تنها به این زنده است که هنر خود را ارایه دهد

او ادامه داد: تا قبل از کرونا هنر و هنرمند در جامعه ما شرایط ایده‌آلی نداشتند با شیوع این بیماری وضعیت بحرانی‌تر از قبل هم شد و این روند هنوز ادامه دارد. من فقط امیدوار هستم با وجود هنرمندان بیشماری که در کشور ما فعالیت می‌کنند این شرایط رو به بهبودی رود تا هنر این افراد دیده شود زیرا یک هنرمند تنها به این زنده است که هنر خود را ارایه دهد و وقتی شرایط رو به افول باشد این هنرمند است که آسیب می‌بیند.
تاج با اشاره به تغییر سلیقه مخاطبان گفت: تغییر ذائقه مخاطب محصول فرایندی طولانی بوده که یک شبه اتفاق نیفتاده است. سیاستگذاری های صدا‌وسیما در سال‌های گذشته با پخش مکرر موسیقی‌های امروزی و از طرفی تغییر سبک موسیقی هنرمندان باعث شده است مخاطبان هنرمندان موسیقی سنتی به نوعی به سوی سبک های جدید موسیقی کوچ کنند.
این هنرمند در پایان خاطرنشان کرد: با این که موسیقی سنتی هنوز مخاطبان خاص خود را دارد اما به علت برگزار نشدن کنسرت‌ها و دسترسی نداشتن جوانان به این نوع از موسیقی، شاهد نوعی تغافل نسبت به موسیقی سنتی هستیم.
انتهای پیام/

اولین شو موسیقی ایران در پلتفرم‌های آنلاین

sheno بازدید : 1 یکشنبه 28 شهريور 1400 نظرات ()
اولین شو موسیقی ایران در پلتفرم‌های آنلاین
برنامه تلویزیونی شب نشینی به عنوان اولین شو تلویزیونی موسیقی ایران که با حضور هنرمندان موسیقی تهیه و تولید می شود، به زودی به صورت رایگان پخش می شود.
به گزارش خبرنگارخبرگزاری شنو، «شب نشینی» یک شو شبانه با محوریت موسیقی (night show) می باشد که با حضور هنرمندان موسیقی و اجرای زنده قطعات و ترانه ها فضای متفاوت و منحصر به فردی را برای خانواده های ایرانی در سراسر جهان پدید می آورد.

اجرای این برنامه تلویزیونی بر عهده یکی از برترین هنرمندان و خواننده های با سابقه ایران است که عموم مردم نیز خاطرات بسیاری با ترانه های او داشته اند و در حین برنامه نیز به اجرای زنده قطعات و ترانه های موسیقی خود می پردازد.
این برنامه به صورت رایگان از طریق پلتفرم های گوناگون و شبکه تلویزیونی خانواده در دسترس عموم مردم قرار خواهد گرفت و پیش بینی می گردد هر قسمت آن چندین میلیون بازدیدکننده داشته باشد و رکورد تماشای برنامه های تلویزیونی را در اختیار خود قرار دهد.
شب نشینی برای اولین بار در فضای موسیقی و با چنین رویکردی توسط موسسه فرهنگی رسانه آرمانی برتر و به تهیه کنندگی داود منافی و مهرداد منافی تهیه و تولید می گردد که فصل اول آن بیش از 30 قسمت خواهد بود.
لازم به ذکر است هم اکنون این برنامه در مراحل پیش تولید و نصب دکور منحصر به فرد خود به سر می برد.

انتهای پیام/

نتیجه آخرین جلسه دادگاه حمید صفت

sheno بازدید : 0 یکشنبه 28 شهريور 1400 نظرات ()
نتیجه آخرین جلسه دادگاه حمید صفت
حمید صفت، رپر معروف در دومین دور از محاکمه به اتهام قتل پدرخوانده اش به رابطه صمیمی با او اشاره کرد و گفت: او برای من تولد گرفته و عکس ۲ متری ام را به دیوار خانه اش زده بود و دلیلی نداشت که من قصد کشتنش را داشته باشم و آنچه که اتفاق افتاده فقط یک حادثه است نه قتل.

به گزارش خبرنگار شنو،این خواننده رپ روز ۲۴ مرداد ماه سال ۹۶ وقتی فهمید پدرخوانده و مادرش با یکدیگر درگیر شده اند به هواداری از مادرش به خانه آنها رفت و با شوهر او درگیر شد اما در پایان این درگیری مرد ۶۶ ساله به دلیل خونریزی مغزی به بیمارستان منتقل شد و چند روز بعد نیز جانش را از دست داد تا حمید صفت به اتهام قتل او بازداشت شود.

هرچند خواننده جوان مدعی بود در مرگ پدرخوانده اش نقشی ندارد اما او بعد از انجام تحقیقات مقدماتی در دادسرای امور جنایی تهران در دادگاه کیفری محاکمه و با رای قضات دادگاه به قصاص محکوم شد. این رای اما مدتی بعد در دیوانعالی کشور نقض شد تا امیدهای حمید برای زندگی پررنگ تر شود. به این ترتیب پرونده او بار دیگر به دادگاه کیفری فرستاده شد و او مدتی پیش دوباره محاکمه شد. در دور تازه محاکمه باز هم حمید مدعی شد که نقشی در قتل پدرخوانده اش نداشته و بیماری او باعث فوتش شده است. در این میان نظریه پزشکی قانونی درباره علت تامه فوت متوفی چالش بزرگی برای پرونده بود، چرا که بارها نظریه های مختلف و گاه متفاوتی در این باره ارائه شد. در این شرایط بود که قضات دادگاه ادامه رسیدگی به پرونده را به بعد از دریافت نظریه جدید پزشکی قانونی موکول کردند.

صبح امروز در آخرین جلسه رسیدگی به این پرونده جنجالی که در شعبه هشتم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی رحمانی برگزار شد بعد از دفاع نماینده دادستان از کیفرخواست، وکلای اولیای دم در غیاب آنها خواستار صدور حکم قصاص برای متهم شدند. در ادامه حمید صفت به دفاع از خودش پرداخت و گفت: من و حاج آقا (مقتول) با یکدیگر رابطه خوبی داشتیم. با هم باشگاه می رفتیم و ورزش می کردیم و در این مدت هیچ مشکلی با یکدیگر نداشتیم. حتی او دو روز قبل از حادثه برای من جشن تولد گرفته بود و یک عکس بزرگ دو متری از من به دیوار پذیرایی خانه اش زده بود. بنابر این دلیلی نداشت که من بخواهم او را به قتل برسانم.

او ادامه داد: شب قبل از حادثه فهمیدم که مادرم و حاج آقا با یکدیگر اختلاف دارند اما فردای آن روز در کمال آرامش به خانه شان رفتم اما حاج آقا عصبانی بود. من هم از اینکه مادرم را سیلی زده بود ناراحت بودم و با هم درگیری لفظی پیدا کردیم. مادرم می خواست مانع درگیری شود. در این کشمکش شاید ۲، ۳ مرتبه دست من به او خورد اما نه سیلی زدم نه کف گرگی. بعد هم همسایه ها آمدند و ماجرا تمام شد و یک روز بعد فهمیدم او را به بیمارستان برده اند.

حمید صفت درباره آگاهی اش از بیماری های زمینه های متوفی نیز گفت: من دقیق نمی دانستم که او چه بیماری دارد. بعد فهمیدم که او دیابت دارد اما او حتی در تولدم هم کیک خورد و از سایر بیماری هایش هم خبر نداشتم. من هیچ نقشی در مرگ او ندارم و از این بابت متاسفم.

در پایان این جلسه قضات دادگاه با اخذ آخرین دفاع از متهم وارد شور شدند و قرار است طی یک هفته آینده رای خود را در این باره اعلام کنند.

انتهای پیام/

بیلی ایلیش چهره تاثیرگذار سال ۲۰۲۱

sheno بازدید : 1 یکشنبه 28 شهريور 1400 نظرات ()
بیلی ایلیش چهره تاثیرگذار سال ۲۰۲۱
مجله تایم ۱۵ سپتامبر نام ۱۰۰ چهره تاثیرگذار سال ۲۰۲۱ را معرفی کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شنو،مجله تایم در تاریخ  ۱۵ سپتامبر نام ۱۰۰ چهره تاثیرگذار سال ۲۰۲۱ را معرفی کرد. که در بخش «پیشگام ها» نیز بیلی آیلیش خواننده جوان آمریکایی حضور دارد.

بیلی ایلیش چهره تاثیرگذار سال ۲۰۲۱ را معرفی شد

در فهرست تایم در بخش«شمایل‌ها»نام خواننده‌های برجسته ای چون بریتنی اسپیرز و دالی پارتن به همراه پرنس هری و مگان مارکل دیده می شود.

در بخش «پیشگام ها» نیز بیلی آیلیش خواننده جوان آمریکایی حضور دارد.

در بخش «آرتیست ها» نیز نام چندین هنرمند مشهور از جمله کیت وینسلت ستاره بریتانیایی برنده جایزه اسکار، اسکارلت جوهانسون گرانترین بازیگر زن سینمای جهان، کلویی ژائو کارگردان برنده اسکار فیلم «سرزمین آواره ها»، استیون ین بازیگر کره ای نامزد جایزه اسکار سال گذشته، دنیل کالویا بازیگر بریتانیایی فیلم «یهودا و مسیح سیاه» و عمر سی بازیگر فرانسوی دیده می شود.

بیلی ایلیش پایرت بیرد اوکانل

خواننده و ترانه سرای اهل کالیفرنیا در ۱۸ دسامبر ۲۰۰۱ در لس آنجلس، کالیفرنیا متولد شد. او دختر مگی بایرد، معلم، هنرپیشه و فیلمنامه‌نویس و پاتریک اوکانل بازیگر که در فیلم‌هایی مانند مرد آهنی ظاهر شده بود. پدر و مادر آیلیش هر دو موسیقی‌دان‌های آماتور هستند. او از نژاد ایرلندی و اسکاتلندی است. او از طریق لقاح مصنوعی به دنیا آمد و در محله هایلند پارک لس آنجلس بزرگ شد.

بیلی ایلیش در لس آنجلس کالیفرنیا متولد و بزرگ شد. او که به خانواده ای از نوازندگان تعلق داشت ، مقدر بود که در هنرهای نمایشی فعالیت کند. او از سن 8 سالگی به یک گروه کر وارد شد و تا زمانی که 11 ساله شد ، شروع به نوشتن و خواندن آهنگ های خود کرد. برادر بزرگتر او ، فینئاس اوکانل ، بزرگترین تأثیر را در زندگی او داشت. او گروه خودش را داشت و آهنگی را با عنوان ‘Ocean Eyes’ نوشت. آهنگ بیلی را اجرا کرد و به صورت آنلاین منتشر کرد و موفقیت بزرگی به دست آورد.

در ۲۷ نوامبر ۲۰۱۸ پس از انتشار ویدئوهایی در فضای مجازی مبنی بر مبتلا بودن آیلیش به بیماری نشانگان توره او در اینستاگرام خود اعلام کرد که به این عارضه عصبی مبتلا است.

او در بیشتر سالهای ابتدایی خود را در خانه درس می خواند ، اما‌این مانع از شرکت در فعالیت های فوق برنامه نبود. او عاشق بازی در فیلم های خانگی بود.

وقتی او 8 ساله شد ، به یک گروه کر پیوست و به مدت سه سال با آنها آواز خواند. تا زمانی که او 11 ساله بود ،در حال نوشتن و ساخت آهنگهای خودش بود. او همچنین چندین فیلم کوتاه ساخت.

غیر از بازیگری و موسیقی ، رقص یکی دیگر از علاقه های او است. او در اوایل سالهای نوجوانی در کلاس های رقص شرکت می کرد.

بیلی ایلیش مورد انتقاد قرار گرفته است که هرگز در عکسها لبخند نمی زند. او در پاسخ به چنین انتقادی گفته است که لبخند را دوست ندارد چون احساس ضعف و ناتوانی در او ایجاد می کند.

آلبوم‌های بیلی آیلیش

وقتی همه می‌خوابیم، کجا می‌ریم؟ (۲۰۱۹)

جوایز بیلی ایلیش

بیلی ایلیش تاکنون جوایز متعددی از جمله ۵ جایزه گرمی، ۲ جایزه موسیقی آمریکا و ۳ جایزه موزیک ویدئوی ام‌تی‌وی را برنده شده‌است.

 

انتهای پیام/

 

دو نوازنده ایرانی در «ارکستر بین المللی»

sheno بازدید : 1 یکشنبه 28 شهريور 1400 نظرات ()
دو نوازنده ایرانی در «ارکستر بین المللی»
دو نوازنده ایرانی در کنسرت «ارکستر سمفونیک کشورهای حاشیه دریای خزر» حضور یافتند. این رویداد در قالب برنامه‌های «جشنواره بین‌المللی موسیقی کلاسیک کاسپین ۲۰۲۱» (OperaFirst) در آستراخانِ روسیه برگزار شده است.

به‌گزارش خبرگزاری شنو،کنسرت «ارکستر سمفونیک کشورهای حاشیه دریای خزر» با حضور دو نوازنده‌ ایرانی؛ علی جعفری پویان و پانیذ فریوسفی، در قالب برنامه‌های «جشنواره بین‌المللی موسیقی کلاسیک کاسپین ۲۰۲۱» (OperaFirst) در آستراخانِ روسیه برگزار شد.

این جشنواره، با دعوت از نوازندگانِ سرشناسی از کشورهای ایران، آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان و روسیه، در قالب ارکستری جدید با عنوان «ارکستر سمفونیک کشورهای حاشیه دریای خزر» ۲۰ شهریور ۱۴۰۰، با حضور ستارگان اپرا، در فضای باز میدان کرملینِ آستاراخان به اجرای برنامه پرداخت.در این رویداد فرهنگی، علی جعفری پویان و پانیذ فریوسفی، نوازندگان ویلن، به عنوان نمایندگان ایران حضور داشتند.«ارکستر سمفونیک کشورهای حاشیه دریای خزر» توسط موسیقی‌دان و رهبر ارکستر سرشناس روسیه، میخاییل گلیکوف، رهبری شد.جشنواره بین‌المللی موسیقی کلاسیک کاسپین ۲۰۲۱، با حمایت خیریه لوکلی و جامعه تاریخی ارتش روسیه، مهمترین رویداد فرهنگی امسال در آستراخان روسیه بود. این جشنواره که با تقدیم کنسرتی به فرزانه علیزاده، آهنگساز و پیانیست جمهوری آذربایجان آغاز شد، در مرکز فیلارمونیک آستاراخان و با حضور ستاره‌های اپرای جهان «الیزابت ویدال»، «سرگئی لایفرکوس» و «سومی جو» برگزار شد.انتهای پیام/

برای «شهریار» موسیقی هیچ وقت مبتذل نشد

sheno بازدید : 1 یکشنبه 28 شهريور 1400 نظرات ()
برای «شهریار» موسیقی هیچ وقت مبتذل نشد
فرهاد فخرالدینی آهنگساز و رهبر ارکستر شناخته شده موسیقی ایرانی شهریار را شاعری توصیف کرده که بیان احساس به وسیله موسیقی را از شعر موثرتر می‌دانست.

به گزارش خبرگزاری شنو،فرهاد فخرالدینی آهنگساز و رهبر ارکستر شناخته شده کشورمان چندی پیش به مناسبت گرامیداشت یاد و نام مرحوم سیدمحمد حسین شهریار دلنوشته ای را در قالب یک اثر تصویری پیش روی مخاطبان قرار داده بود که در آن به بررسی ابعاد و زوایای مختلف دیدگاه‌های این شاعر بزرگ ادبیات پارسی به موسیقی ایرانی پرداخته است.

فخرالدینی در بخش‌هایی از این یادبود تصویری که در فضای مجازی با عنوان «شب‌های شهریار و شهریاران ادب» پیش روی مخاطبان قرار گرفته بود، نوشته است:

استاد محمد حسین شهریار علاقه بسیار فراوانی به موسیقی داشت و خود نیز با موسیقی ایرانی آشنا بود؛ اولین معلم شهریار در شعر و موسیقی بنا به گفته خودش مادرش بوده، او در شعر زیبای «ای وای مادرم»

چنین می‌گوید: «او با ترانه‌های محلی که می‌سرود با قصه‌های دلکش و زیبا که یاد داشت، از عهد گاهواره که بندش کشید و بست، اعصاب من به ساز و نوا کوک کرده بود. او شعر و نغمه در جان و دلم به خنده کاشت»

شهریار دانستن موسیقی را برای شاعر، شرط اول می‌داند، خود در مقدمه کلیات دیوانش در جلد دوم چنین می‌نویسد: «از این جهت است که شعرای اولیه در همه اقوام و ملل دنیا موسیقی دان‌ها بوده‌اند در ایران ما هم شعرای اولیه چون رودکی و دیگران چنگ می‌نواختند و از ترانه وارد جهان شعر و شاعری شدند.»

شهریار در برخی موارد که از موسیقی صحبت می‌کند به قدری به موسیقی نزدیک می‌شود که می‌توان صدای موسیقی را از شعر او شنیددر قصیده‌ای که برای رودکی سروده است، در بیتی چنین می‌گوید: «شاعر و نغمه ساز و رود نواز / خوش و خوش لهجه و خوش الحان بود»

شهریار به جای چنگ، سه تار را انتخاب کرده بود و در نوازندگی آن از بهترین دوستان خودش، استاد ابوالحسن صبا و استاد احمد عبادی بهره گرفته بود. او با بیشتر موسیقیدانان معروف دوران خود دوست و معاشر بود و علاقه شدید او به موسیقی و دوستی دیرینه‌اش با اقبال سلطان و صبا و هنرمندان دیگر سبب آشنایی او با موسیقی ایرانی شد.

در مورد آشنایی خود با ردیف موسیقی ایرانی در غزلی می‌گوید: «منی شکسته که خوانم ز سوز سینه به ماهور / مگر به ساز صبا بشنوم جواب شکسته»

برای شهریار موسیقی و شعر هیچ گاه کهنه و مبتذل نشد. او عاشق شعر و موسیقی بود. در غزلی چنین می‌گوید: «آنچه دیدم از نوای زندگی نامبتذل / ناله سیم سه تارم بود و دیوان غزل»

در غزلی دیگر ناله سه تار خویش را تسلی بخش حال زار خود می‌داند: «نالد به حال زار من امشب سه تار من / این مایه تسلی شب‌های تار من. ای دل ز دوستان وفادار روزگار / جز ساز من نبود کسی سازگار من»

شهریار در مواقعی که دچار بی‌خوابی می‌شود به ساز خود پناه می‌برد: «گفتم اکنون که نیارم خفتن / باز با ساز غم دل گفتن»

او همواره نوای موسیقی را همدم و غم خوار خود می‌داند و در غزلی دیگر چنین می‌سراید: «بنال ای نی که من غم دارم امشب / نه دلسوز و نه همدم دارم امشب»

شهریار بیان احساس به وسیله موسیقی را از شعر موثرتر می‌داند و به مصداق آنجا که سخن باز می‌ماند موسیقی آغاز می‌گردد، می‌گوید: نیست در شعر من آن رقت و ایهام قدیم / دگر این قصه حوالت به زبان ساز است – گوش کن ترجمه راز و نیاز من و توست / لحن موسیقی اگر ساز و اگر آواز است»

و در غزلی دیگر می‌گوید: «باز کن نغمه جان سوزی از آن ساز امشب / تا کنی عقده اشک از دل من باز امشب – ساز در دست تو سوز دل من می‌گوید / من هم ازدست تو دارم گله چون ساز امشب – زیر هر پرده ساز تو هزاران راز است / بیم آن است که از پرده فتد راز امشب»

برای «شهریار» موسیقی هیچ وقت مبتذل نشد/ روایتی از یک وابستگی!

شهریار با بیشتر هنرمندان و موسیقیدانان زمان خود مثل اقبال سلطان، صبا، احمد عبادی، حسین تهرانی و دوستان دیگر معاشر و با صبا بیش از دیگران مانوس بود. شهریار در آن محافلی که هنرمندان جمع‌اند، ولی وقتی صبا در آن مجلس نیست، جای او را خالی می‌بیند و با یاد او می‌سراید: «شهریارا نه تو این بس همه با یاد صبا / هر که دل داشت در این شهر صبایی دارد»

مرگ صبا اثری جانگداز در روحیه لطیف حساس و شاعر نازک طبع به جا می‌گذارد و می‌پندارد که دنیا به سر آمده است. او در قصیده‌ای که برای دوست خود سروده، چنین می‌گوید: «عمر دنیا به سر آمد که صبا می‌میرد / ور نه آتشکده عشق کجا می‌میرد – صبر کردم به همه داغ عزیزان یا رب / این صبوری نتوانم که صبا می‌میرد»

صدای موسیقی یا لحن شعر این منظومه بی اختیار هر آذربایجانی را به یاد طبیعت زیبای آذربایجان می‌اندازد و امروز عاشیق‌های آذربایجان اشعار ترکی او را با نوای ساز خود توأم و موسیقی محلی آذربایجان در دل‌های مردم جاری می‌سازندشهریار در همه حال به یاد صباست و در اشعار خود همواره از او یاد می‌کند. در بیتی که برای بانو صبا سروده، چنین می‌گوید: «یاد صبا ترانه محزون عمر ماست / با سوز این ترانه محزون چه می‌کنی»

او درباره استاد احمد عبادی دوست دیرینه‌اش می‌گوید: «ز شوق سوز دل آمیختم به ناله ساز / که ساز در کف معبود من عبادی بود»

شهریار بعضی اوقات با تکرار و تاکید بعضی از حروف، موسیقی مناسبی به شعر خود می‌دهد، مثلاً در غزل «پروانه در آتش» از تکرار «شین» سوزش گرمای وجودش را در موسیقی شعر تجسم می‌بخشد: «پروانه وش از شوق تو در آتشم امشب / می‌سوزم و با این همه سوزش خوشم امشب»؛ جالب است که یادآوری کنم در موسیقی ساز سنج، صدای «ش» می‌دهد و در جاهایی که احتیاج به این داریم که سوزش گرما و تابش خورشید را نشان دهیم از این صدا استفاده می‌کنیم.

شهریار در برخی موارد که از موسیقی صحبت می‌کند به قدری به موسیقی نزدیک می‌شود که می‌توان صدای موسیقی را از شعر او شنید. شهریار با موسیقی به وجد می‌آید و این وجد را در شعر او می‌بینیم. موسیقی شعر شهریار در اثر جاودانه‌اش «حیدربابا» چنان است که گویی موسیقی نیز برای کوه‌ها و رودها و دشت‌های حاصلخیز آذربایجان ساخته شده و در عین حال این موسیقی بیانگر زندگی روستایی این خطه با آداب و سنن خاص خود است.

صدای موسیقی یا لحن شعر این منظومه بی اختیار هر آذربایجانی را به یاد طبیعت زیبای آذربایجان می‌اندازد و امروز عاشیق‌های آذربایجان اشعار ترکی او را با نوای ساز خود توأم و موسیقی محلی آذربایجان در دل‌های مردم جاری می‌سازند. شعرهای شهریار از دیدگاه خوانندگان و آهنگسازان نیز همواره مورد توجه بوده و الهام بخش موسیقی‌های زیبا در آثار آن‌ها شده مثل قطعه زیبای «حالا چرا» اثر زنده‌یاد روح الله خالقی با صدای زنده یاد بنان بر روی غزلی از او.

پدر من محمد علی فخرالدینی متخلص به محزون از دوستان شهریار و از شاعران آذربایجان بود. شهریار در سوگ پدر من قطعه دارد که آن را به زبان ترکی نوشته است.

انتهای پیام/

پویانمایی کانون برنده جایزه بهترین موسیقی از یونان شد

sheno بازدید : 0 یکشنبه 28 شهريور 1400 نظرات ()
پویانمایی کانون برنده جایزه بهترین موسیقی از یونان شد
پویانمایی «بادهای پاییزی، بادهای بهاری و دو کبوتر» جایزه بهترین موسیقی جشنواره «چانیارتون» یونان را دریافت کرد.

به گزارش خبرگزاری شنو، پویانمایی «بادهای پاییزی، بادهای بهاری و دو کبوتر» در حالی برنده جایزه بهترین موسیقی از پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کمیک و انیمیشن «چانیارتون» یونان شد که پویانمایی «قدم یازدهم» نیز به بخش مسابقه این رویداد هنری راه یافت.

بهنام معیریان آهنگسازی پویانمایی «بادهای پاییزی، بادهای بهاری و دو کبوتر» را برعهده داشته است.

این اثر به کارگردانی صادق جوادی بر اساس کتابی با همین نام نوشته احمدرضا احمدی و «قدم یازدهم» ساخته مریم کشکولی‌نیا بر اساس کتابی با همین نام نوشته زنده‌یاد سوسن طاقدیس هر ۲ از تولیدات سال ۱۳۹۸ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هستند.

فیلم‌های راه یافته به بخش‌های مختلف مسابقه این جشنواره، برای دریافت جایزه بهترین فیلم کوتاه انیمیشن، بهترین فیلم کوتاه دانشجویی، بهترین فیلم خلاق، بهترین موسیقی، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه و بهترین فیلم از نگاه مخاطب با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.

هر ۲ پویانمایی‌ کانون در روزهای ۲۲ و ۲۵ شهریور ۱۴۰۰ مصادف با ۱۳ تا ۱۶ سپتامبر ۲۰۲۱ به صورت آنلاین پخش شد.

در سال ۲۰۱۹ نیز پویانمایی «گرگم و گله می‌برم» به کارگردانی امیرهوشنگ معین در بخش مسابقه سومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کمیک و انیمیشن «چانیارتون» حضور داشت.

پنجمین جشنواره بین‌المللی کمیک و انیمیشن «چانیارتون» امسال از ۲۲ شهریور تا ۶ مهر ۱۴۰۰ مصادف با ۱۳ تا ۲۸ سپتامبر ۲۰۲۱ در شهر چانیار کشور یونان در حال برگزاری است.

انتهای پیام/

شهریار را می‌توان احیاگر غزل فارسی دانست

sheno بازدید : 0 شنبه 27 شهريور 1400 نظرات ()
شهریار را می‌توان احیاگر غزل فارسی دانست
آذربایجان شرقی استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: شهریار در کنار انس با قرآن با موسیقی نیز آشنا و قدرت شعر و بیان او بی نظیر بود و همچنین شهریار را می‌توان احیاگر غزل فارسی دانست چرا که او جریان پویای غزل نو را ابداع کرد.

به گزارش خبرگزاری شنو،محمدرضا پورمحمدی جمعه شب در همایش ملی روز شعر و ادب فارسی و بزرگداشت استاد شهریار که در مقبره الشعرای تبریز برگزار شد، اظهار کرد: ایران عزیز به واسطه موقعیت جغرافیایی حوادث پرشماری از سر گذرانده است و آنچه که این خاک را در مقابل سختی ها استوار نگه داشته، هویت ملی و دینی مردم این سرزمین است. 

وی ادامه داد: زبان فارسی یکی از مظاهر وحدت ملی است که در فرهنگ عمومی ریشه عمیق دارد و مانند ریسمان مستحکم است و شعر در گسترش این فرهنگ بعنوان نگهبان بوده است.

وی افزود: قاطبه‌ی ادب و هنر توسط شعر به تعلم پرداخته است و تعامل با زبان‌های دیگر نیز در استحکام بخشیدن به  این ریسمان نقش بسزایی دارد.

پورمحمدی تاکید کرد: دامنه و نفوذ شعر تنها در ادبیات خلاصه نمی‌شود بلکه شعر در فیلسوفان نیز تاثیرگذار بوده است و ملت ها با بهره گیری از شعر مسحور اشعار این دیار شده اند.

وی با بیان اینکه مردمان این دیار با شنیدن اشعار ترکی در میان لالایی مادران قد کشیده اند، گفت:  لازم بود که بخاطر اهمیت شعر و ادب یک روز مختص این موضوع نامگذاری شود که روز ۲۷ شهریور که مصادف با کوچ استاد شهریار بود، بعنوان روز شعر و ادب فارسی نامگذاری شد.

وی خاطرنشان کرد: شهریار در کنار انس با قرآن با موسیقی نیز آشنا بوده و قدرت شعر و  بیان او بی نطیر بود و همچنین شهریار را می‌توان احیاگر غزل فارسی دانست چرا که او جریان پویای غزل نو را ابدا کرد.

ما خوشحال هستیم که در شرایط کرونایی هم اجازه ندادیم برگزاری این روز بزرگ در محلی که شعرای نامی مدفون شده اند، متوقف شود و از برگزاری این مراسم خرسندیم.

در این مراسم تنی چند از شعرای تبریزی اشعاری را سرودند و همچنین به تعدادی از هنرمندان تبریزی درجات ۱ و ۲ هنری اعطا شد.

انتهای پیام/

آغاز ثبت نام واکسیناسیون اعضای خانه موسیقی

sheno بازدید : 0 شنبه 27 شهريور 1400 نظرات ()
آغاز ثبت نام واکسیناسیون اعضای خانه موسیقی

به گزارش خبرگزاری شنو، سامانه ثبت نام واکسیناسیون اعضای خانه موسیقی آغاز به کار کرد و اعضای محترم خانه می توانند درخواست خود برای واکسینه شدن ثبت نمایند. در این سامانه از صبح شنبه 27 شهریور ماه آغاز به کار کرده است اعضای خانه موسیقی که تاکنون واکسینه نشدند با وارد کردن اطلاعات خود اعم […]

به گزارش خبرگزاری شنو، سامانه ثبت نام واکسیناسیون اعضای خانه موسیقی آغاز به کار کرد و اعضای محترم خانه می توانند درخواست خود برای واکسینه شدن ثبت نمایند.

در این سامانه از صبح شنبه 27 شهریور ماه آغاز به کار کرده است اعضای خانه موسیقی که تاکنون واکسینه نشدند با وارد کردن اطلاعات خود اعم از (نام و نام خانوادگی، کدملی، کد عضویت و شماره تلفن) در سامانه ثبت نام کنند.

پس از فراهم شدن امکانات لازم و استقرار پایگاه واکسیناسیون خانه موسیقی به ترتیب اولویت ثبت نام، پیامکی به شماره تلفن ثبت شده در سامانه ارسال می شود که شامل تاریخ، ساعت و محل واکسیناسیون است.

انتهای پیام/

مروری بر تازه های شنیداری جدید

sheno بازدید : 0 شنبه 27 شهريور 1400 نظرات ()

مروری بر تازه های شنیداری

مروری بر تازه های شنیداری

سینا سرلک، خواننده موسیقی ایرانی در همکاری با حمیدرضا گلشن و افشین مقدم، تک آهنگی را تحت عنوان «بدون تو» تقدیم مخاطبان کرده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شنو، تک آهنگ «بدون تو» به آهنگسازی حمیدرضا گلشن، دکلمه افشین مقدم و خوانندگی سینا سرلک، با مجوز وزارت ارشاد منتشر شده و در دسترس مخاطبان قرار گرفت.

سینا سرلک، خواننده موسیقی ایرانی در همکاری با حمیدرضا گلشن و افشین مقدم، تک آهنگی را تحت عنوان «بدون تو» تقدیم مخاطبان کرده است.

این اثر را که گلشن بر ترانه ای از مقدم آهنگسازی کرده، توسط بهنام میرزایی تنظیم و میکس-مسترینگ و به تهیه کنندگی حسام گلشن تولید و منتشر شده است.

آژانس هنری چآرت پخش این اثر را بر عهده داشته و محمد یعقوبخانی به عنوان طراح با مجموعه همکاری داشته است.

سینا سرلک – بدون تو

پخش‌کننده صت

یوسف زمانی – ضربان قلب

یوسف زمانی

آهنگ جدید یوسف زمانی به نام ضربان قلبم منتشر شد. یوسف زمانی نتظیم و لیریک این اثر را نیز برعهده داشت.

 

پخش‌کننده صوت

 

 

آرون افشار-خنده هاتو قربون

جدیدترین اهنگ آرون افشار با تنظیم و میکس و مستر معین رهبری منتشر شد. ترانه سرای این قطعه نیز شقایق امیر عضدی می باشد.

 

آرون افشار -خبرگزاری شنو

انتهای پیام/

عضویت علیرضا افتخاری در موسسه هنرمندان پیشکسوت

sheno بازدید : 0 شنبه 27 شهريور 1400 نظرات ()
عضویت علیرضا افتخاری در موسسه هنرمندان پیشکسوت
علیرضا افتخاری، خواننده سرشناس موسیقی سنتی رسما عضو موسسه هنرمندان پیشکسوت شد.

به گزارش خبرگزاری شنو، علیرضا افتخاری با حضور در دفتر موسسه هنرمندان پیشکسوت و دیدار با مدیرعامل این موسسه به صورت رسمی به عضویت این نهاد درآمد.

در این جلسه که با حضور نیکنام حسینی پور مدیرعامل موسسه، مهدی افضلی رئیس هیات مدیره موسسه و مدیرعامل بنیاد رودکی، محسن علی اکبری تهیه کننده سینما و عضو هیات مدیره موسسه و ابوالفضل صادقی نژاد آهنگساز و موسیقیدان پیشکسوت عضو موسسه برگزار شد، علیرضا افتخاری به دغدغه‌های مختلف خود در دوران کرونا و مشکلات هنرمندان به ویژه در زمینه بیمه آن‌ها اشاره کرد.

علیرضا افتخاری متولد ۱۳۳۷ در اصفهان است. این خواننده تاکنون بیش از هفتاد آلبوم موسیقی منتشر کرده‌ است و به سبب خوانندگی در مقام‌ها و سبک‌های مختلف موسیقی پاپ، تلفیقی و سنتی، با عنوان مرد هزارچهره موسیقی ایران از او یاد می‌شود.

نشان درجه یک هنری علیرضا افتخاری در رشته آواز، ماه قبل از سوی شورای ارزشیابی هنرمندان، نویسندگان و شاعران کشور به وی اعطا شد.

انتهای پیام/

معرفی یک ساز عجیب

sheno بازدید : 0 شنبه 27 شهريور 1400 نظرات ()
معرفی یک ساز عجب

به گزارش خبرگزاری خبرنگار شنو،موسیقی یک زبان بین المللی است که مردم دنیا را دور هم جمع می کند. هر فرهنگی فهرستی از ملودی ها، آوازها، رقص ها و در برخی موراد آلات موسیقی خاص خود را دارد.

بیایید با هم نگاهی بیندازیم به ۱ آلت موسیقی سنتی و جدید منحصربفرد و عجیب سراسر جهان که بسیاری با نواختن آن ها دیگران و خود را مسحور می کنند و مقداری توازن و ریتم را به زندگی های خشکمان هدیه می کنند.

۱- فلوت بینی (The Nose Flute)

در کمال تعجب این آلت موسیقی در نقاط مختلفی از جهان مورد استفاده قرار می گیرد. فلوت بینی اصالتاً به نیمکره شرقی، تمدن های پولینِزی (Polynesia) و مناطق کرانه ی اقیانوس آرام تعلق دارد. انواعی از فلوت های مشابه این مورد نیز در مناطقی مانند چین، هند یا مناطق صحرایی آفریقا یافت می شود. در هاوایی این ساز را “ohe hano ihu” می نامند که به معنای «فلوت بامبوی بینی» است. این فلوت تنها از یک تکه چوب بامبو ساخته شده و سه یا چهار سوراخ دارد که انگشتان روی آن ها قرار می گیرند. در هاوایی این ساز را معمولا در مهمانی ها یا در خلوت و برای لذت شخصی می نوازند. با این وجود در برخی از موارد نیز دیده شده که از این ساز همراه با آواز، ترانه و حتی رقص های موزون استفاده شده است.

نمایشگر ویدی

در نیوزیلند، فلوت بینی را از دندان وال درست می کنند و به آن «اِنگورو» (nguru) گفته می شود. روی این ابزار موسیقی حکاکی های ظریفی انجام گرفته و فلوت بدست آمده معمولا مقدس شمرده می شود. در تانزانیا از دو عدد فلوت استفاده می کنند که هر کدام از آن ها در یک سوراخ بینی قرار می گیرد.

اگر چه نواختن این ابزار با بینی کمی غیر عقلانی به نظر می رسد اما چنین روشی باعث می شود که نوازنده بتواند در هنگام فرو بردن هوا از بینی از دهان خود به عنوان یک محفظه برای تغییر پیچش و طنین صدا استفاده کند. بدین ترتیب فلوت می تواند به جای تولید نُت های زیر و بم در گام های مرحله ای مجموعه ای نرم و سریع از نُت های زیر و بم را تولید کند.

با این وجود متاسفانه سنت نواختن این آلت موسیقی منحصربفرد در جهان به سرعت در حال از بین رفتن است. البته هنرمندان سخت در تلاشند که این آلت موسیقی شگفت انگیز را حفظ کنند . نمونه ای جدید از این ساز با نام «هیومناتون» (Humanatone) در سال ۱۹۰۴ توسط شخصی به نام جیمز جی. استیورز ( James J. Stivers) در شهر نیویورک ساخته شد. بر خلاف فلوت های بینی قدیمی، امروزه هیومناتون از پلاستکی ساخته شده و به ملخ هواپیما شباهت دارد.

 

انتهای پیام/

حمایت موسیقی ایران از هنرمندان افغانستان

sheno بازدید : 0 شنبه 27 شهريور 1400 نظرات ()
حمایت موسیقی ایران از هنرمندان افغانستان
بیانیه‌ی هنرمندان موسیقی ایران در حمایت از هنرمندان افغانستان و محکوم کردن ستیزه‌جویی طالبان در مقابل فرهنگ و هنر و ملت افغانستان


به گزارش خبرگزاری شنو، بار دیگر از جهان شاهد قدرت‌نمایی جهل و تحجر شده و در کمال ناباوری این بیدادگری با بی‌تفاوتی و یا چشم‌پوشی قدرتمندان و منادیان حقوق بشر، دموکراسی غربی، دموکراسی دینی و مدعیان بشردوستی همراه شده است.

در هنگامه‌ی جنگ‌افروزی طالبان، ملتی در عسرت و خفقان فرو می‌غلتد و آخرین بارقه‌های شور و امید و وجدان در میان بیداردلان افغان به قربانگاه رانده می‌شود. دره‌یی که زمانی نقطه‌ی کانونی مقاومت در برابر هجوم بیگانگان بود و مسعود‌ها هسته‌ی امید و نجات را در آن بنا نهاده بودند، اکنون در بی‌پناهی و مظلومیت به آخرین سنگر رویارویی روشنایی با تاریکی و تباهی بدل شده است.

این بار اما تفکر بنیادگرا در سکوت و با حمایت برخی قدرتمندان، بر تاریخ، حال و آینده‌ی یک ملت شوریده و در گام‌های خونریز خود نه تنها به قتل هنرمند و غیرهنرمند همت بلند داشته، بلکه از انهدام سازهای هنرمندان نیز ابایی به خود راه نمی‌دهد.

ما هنرمندان موسیقی، جهانیان را به دیدن حقایق و وقایع افغانستان فرا می‌خوانیم و خواهان توجه و پشتیبانی از ملت رنجور این کشور هستیم و اعلام می‌کنیم که نابود کردن سازهای موسیقی، اعلان جنگ با فرهنگ و هنر و هنرمند و ستیز با انسانیت است. باور داریم که امروز باید بر علیه جنگ و نفرت‌پراکنی همصدا شویم و اندیشه‌‌های واپس‌گرا را محکوم کنیم و تلاش کنیم تا جهان وادار به واکنش علیه ظلم و جنایت سیستماتیک علیه یک ملت شود.
ما به جهان نهیب می‌زنیم که ستیزه‌گری با فرهنگ و موسیقی، لکه‌ی سیاهی بر روح انسان در تاریخ خواهد بود و به این وسیله با محکوم کردن اعمال طالبان در افغانستان، رفتارشان را معادل جنایت علیه بشریت و فرهنگ ستیزی نظام‌مند می‌دانیم و خواستار میانجی‌گری دولت‌ها و افکار عمومی جهان و مواجهه با طالبانیسم در افغانستان و مناطق پیرامونی هستیم.

ما با یاری‌گیری از سعدی و اندکی تغییر در کلام شیرین او، با نگرانی از آینده‌ی همزبانان افغان و هنرمندان افغانستان، با زبان پاک پارسی بانگ برمی‌آوریم:
چو‌ عضوی به درد آورد روزگار
دگر عضوها را نماند [و نشاید] قرار

ما امضا کنندگان این بیانیه از عموم هنرمندان جامعه‌ی موسیقی ایران دعوت می‌کنیم که به این کارزار بپیوندند.

مهدی آذرسینا، یلدا ابتهاج، سحر ابراهیم، وحید اسدالهی، هومان اسعدی، محمد اطیابی، مینا افتاده، نوید افقه، داریوش اقبالی، محمد انشایی، علیرضا ایزدی، حسین اینانلو، هادی اینانلو، سیاوش برهانی، جواد بطحایی، علی بوستان، حسین بهروزی‌نیا، آذر بوترابی، بیژن بیژنی، افلیا پرتو، احمد پژمان، مهران پورمندان، پریسا پولادیان، کیوان پهلوان، مهرداد ترابی، داریوش تقی‌پور، رادمان توکلی، منصوره ثابت‌زاده، مسعود حبیبی، آزاد حکیم‌رابط، هوشنگ جاوید، مانی جعفرزاده، علی جعفری‌پویان، مهدی جلالی، سیامک جهانگیری، صادق چراغی، شفق خشای، بابک خضرایی، فردین خلعتبری، شاهرخ خواجه‌نوری، محمدرضا درویشی، محمد دلنوازی، مهرداد دلنوازی، بهناز ذاکری، محمد ابراهیم ذوالقدر، محمد ذوالنوری، همایون رحیمیان، احمد رضاخواه، رضا رضایی‌پایور، امیرحسین پورجوادی، لیلا رمضان، کامبیز روشن‌روان، کیوان ساکت، سودابه سالم، عباس سجادی، تقی سعیدی، ضیا سعیدی، ملیحه سعیدی، پیمان سلطانی، یاسمین شاه‌حسینی، محسن شریفیان، محمدسعید شریفیان، مسعود شعاری، مظفر شفیعی، رضا شفیعیان، مهدی شمس نیکنام، سید آرش شهریاری، کیاوش صاحب‌نسق، جهانشاه صارمی، شهرام صارمی، حسام صحرائی، مازیار صدری، رامبد صدیف، حسن صفدری، منوچهر صهبایی، پژمان طاهری، داریوش طلایی، مازیار ظهیرالدینی، حسین علیزاده، صبا علیزاده، نیما علیزاده، ساسان فاطمی، فرهاد فخرالدینی، سعید فرج‌پوری، کیوان فرزین، آرش فرهنگ‌فر، رضا فیاض، داود فیاضی، محمد فیروزی، فریماه قوام‌صدری، اردشیر کامکار، پشنک کامکار، میلاد کیایی، سمیرا گلباز، محمدمهدی گورنگی، ابراهیم لطفی، محمدعلی لقا، سیما مافیها، حمید متبسم، عبدالحسین مختاباد، ابوالحسن مختاباد، علی‌اکبر مرادی، نیما مرسلی، نادر مشایخی، فرخ مظهری، علی مغازه‌ای، محمد مقدسی، هادی منتظری، آذین موحد، هومن مهدویان، شهرام میرجلالی، بهزاد میرزایی، شهرام ناظری، حافظ ناظری، مجید ناظم‌پور، محسن نفر، بهروز وجدانی، آذر هاشمی، مینا هدایت، امیر همتی، بهروز همتی، امین هنرجو، داود یاسری، یلدا یزدانی.

انتهای پیام/

داوری جشنواره موسیقی جوان کلید خورد

sheno بازدید : 1 چهارشنبه 24 شهريور 1400 نظرات ()

داوری جشنواره موسیقی جوان کلید خورد

داوری جشنواره موسیقی جوان کلید خورد
در مرحله مقدماتی جشنواره پانزدهم در حدود ۲۵۰۰ اثر در بخش‌های موسیقی دستگاهی، موسیقی کلاسیک، موسیقی نواحی، آفرینش در تکنوازی و آهنگسازی به جشنواره ارسال شده است که از این تعداد ۱۱۲۰ اثر مربوط به بخش موسیقی دستگاهی، ۴۱۰ اثر مربوط به بخش موسیقی کلاسیک، ۷۷۰ اثر مربوط به بخش موسیقی نواحی، ۶۰ اثر مربوط به بخش آفرینش در تکنوازی و ۱۰۰ اثر مربوط به بخش آهنگسازی است

به گزارش خبرگزاری شنو، با حضور اساتید برجسته موسیقی ایران مرحله مقدماتی داوری پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان آغاز شد در مرحله مقدماتی جشنواره پانزدهم در حدود ۲۵۰۰ اثر در بخش‌های موسیقی دستگاهی، موسیقی کلاسیک، موسیقی نواحی، آفرینش در تکنوازی و آهنگسازی به جشنواره ارسال شده است که از این تعداد ۱۱۲۰ اثر مربوط به بخش موسیقی دستگاهی، ۴۱۰ اثر مربوط به بخش موسیقی کلاسیک، ۷۷۰ اثر مربوط به بخش موسیقی نواحی، ۶۰ اثر مربوط به بخش آفرینش در تکنوازی و ۱۰۰ اثر مربوط به بخش آهنگسازی است.

در مرحله مقدماتی جشنواره پانزدهم در حدود ۲۵۰۰ اثر در بخش‌های موسیقی دستگاهی، موسیقی کلاسیک، موسیقی نواحی، آفرینش در تکنوازی و آهنگسازی به جشنواره ارسال شده است که از این تعداد ۱۱۲۰ اثر مربوط به بخش موسیقی دستگاهی، ۴۱۰ اثر مربوط به بخش موسیقی کلاسیک، ۷۷۰ اثر مربوط به بخش موسیقی نواحی، ۶۰ اثر مربوط به بخش آفرینش در تکنوازی و ۱۰۰ اثر مربوط به بخش آهنگسازی است.

با توجه به شیوع بیماری کرونا

امسال داوری‌ها به دو صورت حضوری و مجازی انجام می‌شود که بخش حضوری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از روز گذشته در تالار رودکی با ساز سنتور آغاز شده و روزهای آتی این تالار میزبان داوری دیگر بخش‌ها نظیر دف، تنبک، آواز، عود، قانون، ویلنسل، کنترباس، پیانو، ویلن و ویولا خواهد بود.

در بخش غیرحضوری نیز داوران با تمهیداتی که ستاد برگزاری جشنواره در نظرگرفته است آثار را به صورت مجازی بررسی می‌کنند.

بعد از اتمام داوری، اسامی راه‌یافتگان به مرحله نهایی از سوی دبیرخانه پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان اعلام می‌شود.

این نکته شایان ذکر است که کلیه آثار که به صورت فایل ویدئویی دریافت شده است، پس از احراز هویت و بررسی مقدماتی توسط کارشناسان دبیرخانه، به صورت گمنام و کُدگذاری‌شده به فایل‌های صوتی تبدیل شده و توسط اعضای محترم هیئت داوران بررسی و ارزیابی می‌شود.
همچنین، پس از اعلام نتایج مرحله مقدماتی، رپرتوار مرحله نهایی بخش موسیقی دستگاهی نیز منتشر خواهد شد.

پانزدهمین دوره جشنواره ملی موسیقی جوان همانند سال گذشته به صورت مجازی برگزار می‌شود. هرگونه تغییر احتمالی در روند برگزاری جشنواره از سوی روابط عمومی، سایت رسمی جشنواره به نشانی nfym.ir و صفحه رسمی اینستاگرام جشنواره nfym.iran اعلام خواهد شد.

پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان پاییز امسال به دبیری هومان اسعدی و مشارکت گسترده استادان موسیقی ایران با حمایت دفتر موسیقی و معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، توسط انجمن موسیقی ایران و با همکاری بنیاد رودکی برگزارمی‌‌شود

انتهای پیام/

 

هنرمندان واکسناسیون بشنوند یا نه؟

sheno بازدید : 1 چهارشنبه 24 شهريور 1400 نظرات ()
هنرمندان واکسناسیون بشنوند یا نه؟
سرانجام پس از پیگیری های صورت گرفته مبنی بر انجام واکسیناسیون هنرمندان در برخی مراکز صنفی با هدف تسهیل و تسریع این روند، واکسیناسیون هنرمندان موسیقی در محل خانه موسیقی آغاز می شود.

به گزارش خبرگزاری شنو، خواننده و فعال اجتماعی  این خبر را اعلام و در این زمینه عنوان می کند: «روز گذشته، ۲۲ شهریور ماه با حضور نماینده تام‌الاختیار وزارت بهداشت در محل ساختمان اصلی خانه موسیقی، مقرر شد به سرعت ستادی به نام «آیدین الفت» در این محل و چند ستاد و بیمارستان دیگر ایجاد شود و تمام هنرمندان موسیقی اعم از اعضای خانه موسیقی یا آنهایی که عضو نیستند واکسینه شوند.»

این هنرمند که از ابتدا پیگیر اجرایی شدن این طرح در خانه های صنفی هنرمندان بود، تاکید می کند: «متناسب با متن دستور وزیر پیشین بهداشت، مقرر شد به تشخیص مسوولان خانه موسیقی هنرمندان غیرعضو این نهاد هم به تایید مدیر این “خانه” و البته در هر سنی فقط به صرف اینکه فعال موسیقی باشند، واکسینه شوند.»

با سرعت گرفتن روند واکسیناسیون در ایران همواره این سوال مطرح بود که چرا در واکسینه کردن هنرمندان تعلل می‌شود؛ گرچه که یکی از آخرین سخنان در این زمینه، از وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است که وعده واکسیناسیون گسترده هنرمندان را در تلویزیون مطرح کرد. همچنین وزیر پیشین بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در نامه‌ای بر واکسینه شدن هنرمندان عضو صندوق اعتباری هنر تأکید کرده بود.

فاضل جمشیدی، معاون اسبق «خانه موسیقی» حالا با اعلام تصویب طرح واکسیناسیون هنرمندان موسیقی در خانه موسیقی، توضیحاتی را درباره روند پیگیری این مهم ارائه داده و می گوید: پس از هماهنگی سه جانبه بین  خانه موسیقی، معاونت بیماری‌های واگیر و معاون پیشین خانه موسیقی و البته به دلیل تغییر جهت و تغییر روش و توقف بی‌دلیل و ابهام‌برانگیز این مهم توسط «مدیرعامل سابق صندوق و اعتباری هنر»، پیگیری مکاتبه به نام «خانه موسیقی» سرعت گرفت و خوشبختانه روز گذشته با حضور نماینده تام‌الاختیار وزارت بهداشت در محل ساختمان  اصلی خانه موسیقی واقع در خیابان فاطمی مقرر شده به سرعت ستادی به نام «آیدین الفت» در این محل و چند ستاد و بیمارستان مورد نظر طرفین ایجاد و تمام هنرمندان موسیقی اعم از عضو یا غیرعضو خانه موسیقی فارغ از  میزان حق عضویت‌های پرداخت شده و یا پرداخت نشده شان واکسینه شوند.

بر اساس این گزارش، عملیاتی شدن طرح واکسیناسیون هنرمندان در خانه موسیقی، میتواند آغازگر مسیری باشد برای تسری این رویکرد در سایر مراکز صنفی از جمله خانه سینما، خانه تئاتر، انجمن خوشنویسان و خانه هنرمندان.

تکذیب

توضیح خانه موسیقی در خصوص انتشار یک خبر

روابط عمومی خانه موسیقی در خصوص خبر منتشر شده در یکی از رسانه ها با «آغاز واکسیناسیون هنرمندان در خانه موسیقی» توضیحاتی ارائه کرد.

روز گذشته در یکی از رسانه ها خبری با عنوان «آغاز واکسیناسیون هنرمندان در خانه موسیقی» منتشر شد که متاسفانه بدون دقت لازم و ناقص تهیه و تنظیم شده بود و ضرورت داردتا روابط عمومی خانه موسیقی در جهت شفاف سازی اذهان هنرمندان توضیحاتی را ارائه کند.

خبر مزبور از قول یکی از اعضای خانه موسیقی (تحت عنوان معاون اسبق) با تعجیل و با اطلاعات غلط منتشر شد که موجب سردرگمی برخی اعضای خانه و مراجعه نا بهنگام آنها برای واکسیناسیون به محل خانه موسیقی شد.

لازم به توضیح است که از ابتدای واکسیناسیون عمومی خانه موسیقی مجدانه پیگیر واکسیناسیون اعضای خانه بود که خوشبختانه با پیگیری های مستمر این امر محقق شد و بسیاری از اعضای خانه های هنر با هماهنگی واکسینه شدند و هم اینک دارندگان هنر کارت می توانند به پایگاه های واکسیناسیون مراجعه کنند.

از آنجایی که برخی از اعضای خانه عضو صندوق اعتباری هنر نیستند و هنرکارت دریافت نکرده اند طی مذاکراتی با وزارت بهداشت مقرر شد پایگاه واکسیناسیون در خانه موسیقی ایجاد گردد که اعضا با اخذ نوبت و در روزها و ساعات معین برای واکسینه شدن مراجعه نمایند.

در این خصوص و به منظور ایجاد محیطی امن و با آرامش جهت پذیرایی اهالی موسیقی در محل خانه نیاز به تمهیداتی از جمله ثبت نام و مدیریت زمان برای دعوت از هنرمندان بود و لذا بزودی سامانه ای از طریق سایت و کانال های ارتباطی رسمی خانه موسیقی اعلام و خبر آغاز واکسیناسیون در سایت خانه منتشر خواهد شد.

روابط عمومی خانه موسیقی از همه اعضای محترم خانه و اصحاب رسانه انتظار دارد در این خصوص تنها اخبار سایت رسمی این نهاد را ملاک قرار دهند.

انتهای پیام/

آلبوم موسیقی «نوشتم دوستت دارم» برای کودکان

sheno بازدید : 1 چهارشنبه 24 شهريور 1400 نظرات ()
آلبوم موسیقی «نوشتم دوستت دارم» برای کودکان
آلبوم موسیقی کودک «نوشتم دوستت دارم» با آهنگ‌سازی و تنظیم صابر جعفری با پایان یافتن مراحل فنی، از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان عرضه می‌شود.

به گزارش خبرگزاری شنو،صابر جعفری آهنگ‌ساز آلبوم «نوشتم دوستت دارم» درباره‌ی این اثر گفت: اغلب اشعار این آلبوم را از آثار مصطفی رحماندوست انتخاب کردم و برای کل 14 قطعه‌ای که در این آلبوم تولید شده است سعی کردم با شعر و موسیقی در ذهن کودکِ مخاطب تصویرسازی کنم و تخیل او را برانگیزانم.
این هنرمند درباره‌ی برخی از قطعه‌های این آلبوم افزود: قطعه‌ی «نوشتم دوستت دارم» که خودم از همه بیشتر دوستش دارم درباره‌ی لحظات آخر زندگی یک مادر در کنار کودکش است که مواجهه‌ی یک کودک را با مرگ به تصویر می‌کشد، اما بسیار خیال‌انگیز و جادویی.
وی درباره‌ی سازبندی این آلبوم گفت: علاوه بر سازهای کودک و کلاسیک مانند زایلوفون، فلوت رکوردر و پیانو، در تمامی قطعات از سازهای ایرانی تار و کمانچه و تنبک و دف نیز به طور یکسان استفاده شده است.
او در ادامه افزود: چون خودم سال‌ها در کُر ارکستر سمفونیک تهران خواننده بودم و مربی گروه کر کودکان و رهبر کر بزرگسالان بوده‌ام، تمامی قطعات از سوی گروه کر اجرا شده است تا حس کار گروهی و دسته‌جمعی بیشتری به کودک القا شود و شور و هیجان بیشتری داشته باشد.
جعفری همچنین تاکید کرد که با این‌که موسیقی تمامی قطعات، تلفیق موسیقی ایرانی و غیرایرانی است اما در هر قطعه از یک دستگاه موسیقی ایرانی در ساخت ملودی بهره برده‌ام و علاوه بر آن سعی داشته‌ام قواعد فرمال موسیقی کلاسیک را نیز رعایت کنم.
براساس این خبر، 14قطعه‌ی این آلبوم در مدت زمان پنجاه دقیقه تهیه شده است.
مصطفی رحماندوست شاعر 11 قطعه و سمیرا ذوالفقاری، زهرا دری سده و عبدالرحمن ذکایی نیز هر یک شاعر یکی از قطعات این آلبوم هستند.
اون کیه که؟!، نوشتم دوستت دارم، جوجه نوک طلا، لالایی، شب ماندنی نیست، نقاشی من، مامان مهربون من، صد دانه یاقوت، دنیا بزرگ و زیباست، باز هم بازی و دوستی شیرین است، اسامی برخی از قطعات آلبوم صابر جعفری هستند.
میکس و مسترینگ این آلبوم بر عهده‌ی صابر جعفری و علی رضوانی است و علاوه بر خود آقای جعفری، نوید قزوینه (تار و کمانچه)، داریوش مشکین (گیتار الکتریک)، عطیه پدیدار (فلوت رکوردر)، علی معین السادات (تنبک و دف و سازهای کوبه‌ای)، و علی رضوانی (گیتار نایلون) نوازندگان این آثار هستند.
موژان اسدآبادی، مهتاب اسدآبادی و هومان حکیم‌زاده خوانندگان کودک و نوجوان آلبوم «نوشتم دوستت دارم» و خوانندگان کُر نیز شامل فریبا اسدی، مینا جعفری، نسیم قره‌داغی، صادق جعفری، عطیه پدیدار، حمیدرضا رامیار، علیرضا قادر، مهدی نائینی، علی رضوانی، مریم جعفری، مرجانه مدنیان و صابر جعفری هستند. آواز ایرانی را نیز سعید حکیم‌زاده اجرا کرده است.
به گفته‌ی محمدرضا کریمی‌صارمی معاون تولید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان این آلبوم در هفته‌های آتی رونمایی و به‌شکل رسمی در فروشگاه‌های فرهنگی هنری عرضه خواهد شد.

انتهای پیام/

«وحید تاج» درکنار 14 آلبوم مجوز گرفت

sheno بازدید : 2 چهارشنبه 24 شهريور 1400 نظرات ()
«وحید تاج» درکنار 14 آلبوم مجوز گرفت
دفتر موسیقی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دو هفته نخست شهریورماه مجوز ۱۶۶ تک آهنگ و ۱۴ آلبوم را صادر کرده است.

به گزارش خبرگزاری شنو، آلبوم “راه شیراز” به خوانندگی محمدذاکر حسین و به سفارش سازمان فرهنگی شهرداری شیراز که محتوایی پژوهشی در راستای احیا، حفظ و اشاعه موسیقی و ادبیات عامه شیراز دارد، از جمله آلبوم‌هایی است که در نیمه نخست شهریور مجوز دریافت کرده است.

همچنین آلبوم “سپند دل” به خوانندگی وحید تاج و آهنگسازی محمدرضا عزیزی با اشعاری از هوشنگ ابتهاج، دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی، رهی معیری، زنده یاد افشین یداللهی… و آلبوم “دورت بگردم ایران” به آهنگسازی مسعود نکوئی اثری از گروه کُر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کرمان شامل قطعاتی با موضوع ایران‌شناسی و اقوام ایرانی به صورت کرال ارکسترال و با عنوان کنسرت کتاب که به منظور آشنایی کودکان با اقوام و شهرها تولید شده است، در دو هفته نخست این ماه مجوز گرفته اند.

مجوز آلبوم “وطن دردت به جانم” به خوانندگی رضا رضایی پایور و سرپرستی و آهنگسازی امید داورزنی توسط گروه موسیقی امید نو که شامل قطعاتی در مدح و ستایش وطن است، نیز در نیمه نخست شهریور ماه صادر شده است.
برای این آثار صرفا مجوز انتشار صادر شده و زمان انتشار آن در اختیار مالک اثر است.

انتهای پیام/

تأثیرگذارترین آهنگساز دنیای سینما را بشناسیم

sheno بازدید : 0 چهارشنبه 24 شهريور 1400 نظرات ()

تأثیرگذارترین آهنگساز دنیای سینما را بشناسیم

تأثیرگذارترین آهنگساز دنیای سینما را بشناسیم

هانس زیمر یکی از موفق ترین آهنگسازان فیلم است که برای فیلم های مشهور بسیاری موسیقی ساخته است.

زندگی  هانس زیمر

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شنو، هانس فلوریان زیمر معروف به هانس زیمرمتولد ۲ سپتامبر ۱۹۵۷ در فرانکفورت است. در متن زیر به مرور زندگینامه هانس زیمراین آهنگساز می پردازیم. او آهنگسازی آلمانی است که هم اکنون به همراه همسر و چهار فرزندش در لس آنجلس آمریکا زندگی می کند. هانس زیمر یکی از موفق ترین آهنگسازان فیلم است که برای فیلم های مشهور بسیاری موسیقی ساخته است. او یکی از خلاق ترین و با استعداد ترین آهنگسازان عصر ماست. و برای موسیقی هایی که ساخته جوایزی چون جایزه اسکار، گلدن گلوب و گرمی و جوایز معتبر دیگری دریافت کرده است.

نمایشگر ویدیو

جوایز اسکار

۱۹۸۹: مرد بارانی

۱۹۹۵: شیر شاه (برنده)

۱۹۹۷: همسر واعظ

۱۹۹۸: بهترین شکل ممکن

۱۹۹۹: شاهزاده مصر

۱۹۹۹: خط باریک سرخ

۲۰۰۱: گلادیاتور

۲۰۰۹: شرلوک هولمز

۲۰۱۱: تلقین

۲۰۱۴: بین ستاره‌ای

جوایز گلدن گلوب

۱۹۹۵: شیر شاه (برنده)

۱۹۹۹: شاهزاده مصر

۲۰۰۰: گلادیاتور (برنده)

۲۰۰۲: پرل هاربر

۲۰۰۳: اسپیریت: نریان سیمارون (نامزد بهترین آهنگ)

۲۰۰۴: آخرین سامورایی

۲۰۰۵: اسپانگلیش

۲۰۰۷: رمز داوینچی

جوایز گرمی

۱۹۹۱: رانندگی برای خانم دیزی

۱۹۹۵: شیر شاه(برنده)

۱۹۹۶: Crimson Tide (برنده)

۲۰۰۱: گلادیاتور – همراه با لیزا جرارد

۲۰۰۶: دزدان دریایی کارائیب: صندوق مرد مرده

۲۰۰۷: رمز داوینچی

۲۰۰۹: شوالیه تاریکی (برنده) – همراه با جیمز نیوتن هاوارد

۲۰۱۱: تلقین

۲۰۱۰: شرلوک هلمز

جوایز ستلایت

۱۹۹۹: خط باریک سرخ

۲۰۰۱: گلادیاتور

۲۰۱۰: تلقین

در مصاحبه ای که در آن به زندگینامه هانس زیمر پرداخته شده است او گفته است که مادری اهل موسیقی داشت و پدری مهندس و مخترع. او در کودکی پدر خود را از دست داده است. و پس از آن به موسیقی به عنوان بهترین دوست خود پناه برده است. زیمر کار خود را با نواختن کیبورد و سینت سایزر در سال ۱۹۷۰ آغاز کرده است. او پس از آن به عنوان نوازنده در گروه های مختلفی مشغول به کار شده است. در سال ۱۹۷۰ در گروه Krakatoa و در سال ۱۹۷۷ در گروهی به نام Haldens کار کرده است. او هرگز به صورت آکادمیک در زمینه ی موسیقی تحصیل نکرده است. او با استنلی مایرز کار خود را در زمینه ی موسیقی فیلم شروع کرد و مشترکا بر روی ترکیب سازهای الکترونیک با سازهای ارکسترال کار کردند. و آثاری را به صورت همکاری مشترک ارائه کردند. و این راه را ادامه داد و در حال حاضر یکی از ویژگی های موسیقی های او ترکیب سازهای الکترونیک با سازهای ارکسترال است.

در سال ۱۹۹۲ زیمر برای فراگیری سازهای کوبه ای به آفریقا سفر کرد. و به دلیل داشتن این دانش و مهارت استودیوی والت دیزنی برای ساخت انیمیشن شیر شاه از او دعوت بعمل آورد. این موسیقی برنده ی یک جایزه ی اسکار، یه جایزه ی گلدن گلوب و دو جایزه ی گرمی شده است. این موسیقی در سال ۱۹۹۸ برنده ی جایزه ی Tony Award شد و در آوریل سال ۲۰۱۲ به عنوان پرفروش ترین آلبوم تمام دوران شناخته شد.

زیمر شرکتی به نام محصولات نظارت از راه دور دارد. که در آن با آهنگسازان مشهور دیگری نیز کار می کند. استودیوی او طیف گستره ای از ابزار آلات کامپیوتری مربوط به موسیقی ارائه می دهد. زیمر به شکل و ظاهر کار خود نیز اهمیت بسیاری می دهد. اتاق کنترل بزرگ او به جای اینکه شبیه به یک استودیوی خشک و خالی با در و دیوار چوبی باشد با پارچه و مبل های مخمل زرشکی آراسته شده است.

مارک لوین که به مدت ۸ سال با هانس زیمر کار می کرد در مصاحبه ای در مورد زندگینامه هانس زیمر در مورد او می گوید که او بسیار سخت کوش است و با سرعت و تمرکز بسیاری کار می کند و او همچنین در مورد دلایل موفقیت زیمر چنین می گوید:

در فیلم ها فرایندی به نام مکاشفه وجود دارد که در آن آهنگساز و کارگردان تصمیم می گیرند چه نوع موسیقی برای کجای فیلم مناسب است. هانس بهترین مکاشفه گری است که تا به حال دیده ام. او درک فوق العاده ی از این دارد که چه موسیقی برای این کار جواب می دهد.

هانس زیمر در طول حدود سه دهه فعالیت خود برای بیش از یکصد و پنجاه فیلم سینمایی موسیقی نوشته است. موسیقی متن سه گانه ی بتمن، انیمیشن شیر شاه، گلادیاتور، دزدان دریایی کاراییب و آخرین سامورایی، در میان ستارگان، دانکرک تعدادی از کارهای او هستند. او با کارگردانان شناخته شده ی بسیاری کار کرده است. کریستوفر نولان یکی از آنهاست.

هانس زیمر

بازداشت رپر اصفهانی

sheno بازدید : 1 چهارشنبه 24 شهريور 1400 نظرات ()
بازداشت رپر اصفهانی
اقبال اقبالی دایی توماج صالحی خواننده رپر اصفهانی از دستگیری او در روز دوشنبه ۲۱/شهریور ماه خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شنو،توماج صالحی خواننده متولد دهه هفتاد که در سبک رپ فعالیت میکند ، در روز دوشنبه ۲۱/شهریور ماه دستگیر شد .

اقبال اقبالی ساکن آلمان که خود را دایی توماج صالحی معرفی کرده، این خبر را در اینستاگرام خود منتشر کرد.

توماج اقبالی رپر اصفهانی در کارگاه فلزکاری با پدرش کار می‌کرد و به ورزش بوکس علاقه دارد.
او در ترانه‌هایش از جمله به بحران‌های اجتماعی، فساد اقتصادی، تبعیض جنسیتی، اعتیاد، سرکوب‌های امنیتی، سیطره طالبان در افغانستان پرداخته است.

توماج صالحی در دو اثر اخیر خود به نام‌های «زندگی نرمال » و «سوراخ موش » به سیاست های جمهوری اسلامی ایران اعتراض کرده بود.

پیش از این هم کار های توماج صالحی به دلیل اعتراض آمیز بودن مورد حمایت شبکه های ماهواره ای قرار گرفته است.

وی در روزهای گذشته در حساب توئیتری خود از تغییر گوشی تلفن همراهش به‌خاطر جلوگیری از احتمال دستگیری‌اش خبر داده بود.

تا کنون اطلاعات دقیق تری در دست نیست و این خبر از سوی نهاد های امنیتی رد یا تایید نشده است.

انتهای پیام/

سود ۴۰۰ میلیاردی استانبول از ایرانی‌ها

sheno بازدید : 0 چهارشنبه 24 شهريور 1400 نظرات ()

سود ۴۰۰ میلیاردی استانبول از ایرانی‌ها

سود ۴۰۰ میلیاردی استانبول از ایرانی‌ها
ماجرا از توئیت خبرنگار موسیقی و بهمن بابا زاده اعلام رقم هزینه ۱۲۰ میلیارد تومانی و فروش ۳۰ هزار بلیت برای کنسرت‌های ترکیه در شهریورماه شروع نشد. ماجرا از جایی شروع شد که عده‌ای از مردم برای زدن واکسن به کشورهای همسایه می‌رفتند.

به گزارش خبرگزاری خبرنگار شنو، اعلام رقم هزینه ۱۲۰ میلیارد تومانی و فروش ۳۰ هزار بلیت برای کنسرت‌های ترکیه در شهریورماه شروع نشد.

ماجرا از جایی شروع شد که عده‌ای از مردم برای زدن واکسن به کشورهای همسایه می‌رفتند. هزینه‌های میلیونی می‌کردند تا بروند آنجا و واکسن بزنند.

همان دوران خبرهایی منتشر شد که قرار است برگزاری کنسرت‌ها در چند کشور همسایه از سر گرفته شود. ترکیه همیشه یکی از بهترین گزینه‌ها برای برگزاری کنسرت بوده است. حالا و درحالی که واکسیناسیون در کشور خودمان روند صعودی به خود گرفته، کنسرت‌های مختلفی در استانبول درحال برگزاری است.

 ظاهرا بیشتر از یک ماه است که محدودیت‌های اجتماعی در ترکیه برداشته شده و تجمع در مکان‌های بسته امکان‌پذیر است. رعایت فاصله اجتماعی در وسایل نقلیه عمومی هم الزامی نیست.

رقص کرونا در کنسرت‌‌های ترکیه

در شرایطی که کشور همچنان به شدت با ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کند، تورهای گردشگری همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند. حضور بسیار پرهزینه شماری از ایرانیان در کنسرت‌ها در ترکیه، در اوضاع کرونایی، همچنان مورد نقد و بحث محافل اجتماعی و رسانه‌ای است.

تنها محدودیتی که همچنان برقرار مانده، الزام به پوشیدن ماسک، حتی در فضای باز است. در این شرایط و درحالی که گفته می‌شود عرضه کارت واکسن تزریق دو دوز یا تاییدیه کرونای منفی الزامی است اما گزارش برخی رسانه‌های غیرایرانی نشان می‌دهد که در این مورد سختگیری خاصی نمی‌شود.

فارغ از بحث کرونا که مساله بسیار مهمی است و احتمالا با بازگشت این جماعت به کشور، شاهد اثراتش خواهیم بود اما هزینه‌هایی است که در این سفر پرداخت می‌شود. هزینه‌هایی که بخش عمده‌ای از آن، سوءاستفاده از شرایط فعلی جهان و ایران است.
اصلا همان ۳۰ هزار بلیت را در نظر می‌گیریم و کنسرت‌هایی که در روزهای آینده برگزار می‌شود را هم فاکتور می‌گیریم. میانگین هزینه رفت و برگشت هر نفر به استانبول در تورهای مختلف را ۵ میلیون تومان در نظر می‌گیریم.
درحالی که با توجه به نوع پرواز سیستمی یا چارتری این عدد متغیر است. آن ۳۰ هزار بلیت را ضربدر ۵ میلیون تومان میانگین خودمان می‌کنیم. به عدد ۱۵۰ میلیارد تومان فقط برای هزینه رفت و برگشت می‌رسیم.
۱۲۰ میلیارد تومان هم هزینه خرید بلیت را اضافه کنید. تا الان و بدون احتساب هزینه اقامت و خریدهای جانبی، ۲۷۰ میلیارد تومان پول از جیب ایرانیانی که برای کنسرت به استانبول رفته‌اند خارج شده است.
حالا می‌رویم سراغ هزینه اقامت در استانبول. هتل‌های ۲ ستاره استانبول برای یک سفر کوتاه و کم‌هزینه، پیشنهاد خوبی است. امکاناتی مثل اینترنت، صبحانه، رستوران و کافی شاپ را در اختیار مسافران و گردشگران قرار می‌دهند. با این حال برخی دیگر امکاناتی مثل پارکینگ، سونا و ترانسفر فرودگاهی را دارند.
قیمت اقامت یک شب در این هتل‌ها از ۲۴ دلار تا حدود ۱۰۶ دلار است. با توجه به قیمت ۲۶هزار تومانی دلار و میانگین فرضی ۵۰ دلار برای هر نفر در هتل دوستاره، به رقم یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان می‌رسیم.
عدد رسمی از تعداد ایرانیانی که به هتل دو ستاره رفته‌اند وجود ندارد اما اگر یک‌سوم آن ۳۰ هزار نفر هم به هتل دو ستاره رفته باشند به رقم ۱۳میلیارد تومان می‌رسیم. بدیهی است که برای اقامت در هتل‌های سه ستاره استانبول باید هزینه بیشتری را بپردازند.
هزینه اقامت در این هتل‌ها برای یک شب از ۳۱۱ لیر آغاز شده و تا ۶۵۶ لیر وجود دارند. اگر هر لیر را ۳ هزار و ۲۰۰ تومان در نظر بگیریم و میانگین را ۵۰۰ لیر در نظر بگیریم رقم یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان به دست می‌آید.
فرض می‌گیریم که یک‌سوم هم هتل‌های سه ستاره رفته‌اند. ۱۶ میلیارد تومان هم هزینه اقامت این ۱۰ هزار نفر می‌شود. نزدیک به ۳۰ میلیارد تومان را به آن ۲۷۰ میلیارد تومان قبلی اضافه کنید.
هزینه رزرو اتاق در هتل‌های ۴ ستاره بین ۵۲۷ لیر تا ۱۰۰۸ لیر ترکیه است و هزینه رزرو هتل‌های پنج ستاره از مبلغ ۱۰۲ دلار تا ۴۹۸ دلار است.
میانگین سطح هتل‌های چهار و پنج ستاره را هم ۳۰۰ دلار در نظر می‌گیریم.
گفته بودیم که دلار را ۲۶هزار تومان محاسبه کردیم و هزینه اقامت یک فرد در هتل‌های ۴و ۵ ستاره به‌طور میانگین در حدود ۷میلیون و ۸۰۰ هزارتومان می‌شود.
آن ۱۰ هزار نفر سوم که احتمالا وضع مالی خیلی خوبی هم دارند در این هتل‌ها اقامت دارند.

هزینه این جماعت پولدارتر، ۷۸ میلیارد تومان می‌شود.

حالا ۷۸ میلیارد تومان را به ۳۰۰ میلیارد تومان قبلی اضافه کنید تا بدانید که هموطنان عزیزمان که احتمالا پیش از رفتن به هزینه‌های ماه محرم اعتراض کرده‌اند و استوری کمک از جامعه جهانی برای واکسن را هم گذاشته بودند چه هزینه‌ای برای سفر به ترکیه و حضور در کنسرت‌ها پرداخت کرده‌اند.
انتهای پیام/

مروری بر تازه های شنیداری

sheno بازدید : 1 سه شنبه 23 شهريور 1400 نظرات ()
مروری بر تازه های شنیداری

به گزارش خبرگزاری شنو،احسان خواجه امیری،محمدشهرابی و رامیرادقطعات جدد خود را منتشر کرده اندکه در صفحه ی تازه های شنیداری تقدیم حضورتان می شود.   احسان خواجه امیری_ در کنار پروانه ها آهنگ «در کنار پروانه ها» با صدای احسان خواجه امیری منتشر شد. میکس و مسترینگ این قطعه با محمد فلاحی ،ترانه یرا حسین […]

به گزارش خبرگزاری شنو،احسان خواجه امیری،محمدشهرابی و رامیرادقطعات جدد خود را منتشر کرده اندکه در صفحه ی تازه های شنیداری تقدیم حضورتان می شود.

 

احسان خواجه امیری_ در کنار پروانه ها

آهنگ «در کنار پروانه ها» با صدای احسان خواجه امیری منتشر شد. میکس و مسترینگ این قطعه با محمد فلاحی ،ترانه یرا حسین غیاثی و تنظیم کننده این اثر حسین فاضل بوده است.

 

محمد شهرابی _شاه نشین قلبم

آهنگ شاه نشین قلبم با صدای «محمدشهرابی» منتشر شد. ترانه سرای این قطعه با علیرضا زنگی،آهنگ :مهران مشهدلو و محمدشهرابی همچنین تنظیم کننده ی این اثرنیز علیرضا زنگی بوده است.

محمد شهرابی _خبرگزاری شنو

 

رامیراد_کمیاب

کمیاب با صدای “رامیراد” منتشر شد. این اثر به تهیه کنندگی آوای رادمیراد بوده است.

«همگناه» عماد طالب‌زاده

sheno بازدید : 2 سه شنبه 23 شهريور 1400 نظرات ()

«همگناه» عماد طالب‌زاده

 «همگناه» عماد طالب‌زاده

عماد طالب‌زاده با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود از انتشار آهنگ جدیدش «همگناه» خبر داد و نوشت: «همگناه منتشر شد، دانلود از تمامی سایت‌ها و کانال‌های معتبر ...»
به گزارش خبرگزاری شنو، عماد طالب‌زاده خواننده موسیقی پاپ، قطعه «همگناه» را منتشر کرد.

 

 

در بخشی از این قطعه می‌شنویم: «یه کاری کردی با من که دلم نمی‌خواد دیگه با تو روبه‌رو شم، من حتی دیگه اون لباسی رو که توش عاشق بودم نمی‌پوشم، تو که بودی بود همه چی سر جا خودش مث قلبم پیشت، آخه به من بگو مگه انقد راحت آدم عوض می‌شه…»

تنظیم: علی ولی‌پور
میکس و مستر: معراج میرزایی
گیتار: علیرضا الیاس‌وند
نمایشگر وی پیام/

«حبسی» برنده ی جایزه فستیوال کیمرا شد

sheno بازدید : 1 سه شنبه 23 شهريور 1400 نظرات ()
«حبسی» برنده ی جایزه فستیوال کیمرا شد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شنو، موسیقی انیمیشن حَبسی به آهنگسازی پژمان خلیلی جایزه ویژه یک جشنواره بین المللی در ایتالیا را گرفت . موسیقی انیمیشن حَبسی به آهنگسازی پژمان خلیلی برنده‌ی جایزه‌ی ویژه‌ هیات داوران برای بهترین طراحی موسیقی و صدا از نوزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کیمرا ایتالیا (KIMERA INTERNATIONAL FILM FESTIVAL) در سال ۲۰۲۱ شد. […]

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شنو، موسیقی انیمیشن حَبسی به آهنگسازی پژمان خلیلی جایزه ویژه یک جشنواره بین المللی در ایتالیا را گرفت .

موسیقی انیمیشن حَبسی به آهنگسازی پژمان خلیلی برنده‌ی جایزه‌ی ویژه‌ هیات داوران برای بهترین طراحی موسیقی و صدا از نوزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کیمرا ایتالیا (KIMERA INTERNATIONAL FILM FESTIVAL) در سال ۲۰۲۱ شد.

نوازندگان:
ویلن: علی جعفری پویان ،تیناجامه گرمی، ویولا: سهراب برهمندی، ویلنسل:آتنا اشتیاقی، کنترباس:پورنگ پورشیرازی
گروه کر:
اُفیک_متوسیان شیما_حکیمی شهرام_رکوعی محمدرضا_صفی|
ضبط و میکس:، مهدی رمضانی و نویسنده و کارگردان: احمدخوش طینت.
نمایشگر ویدیو
اعلام کردند: “ترکیب موسیقی و طراحی صدای «حبسی» تاثیری چشمگیر در پشتیبانی از مفهوم کلی این انیمیشن ایجاد کرده است”.‌
بسیار خوشحالم از این اتفاق. ضمن تبریک به تمامی عوامل، از احمد عزیز بخاطر حمایتهای فراوانش در شکل‌گیری موسیقی این فیلم. مهدی رمضانی برای ضبط و میکس فوق‌العاده‌اش و همینطور دوستان نوازنده‌ام علی جعفری‌پویان، تینا جامه‌گرمی، سهراب برهمندی، آتنا اشتیاقی، پورنگ پورشیرازی و اعضای گروه کر: شهرام رکوعی، محمدرضا صفی، اُفیک متوسیان و شیما حکیمی که در ضبط و اجرای موسیقی این فیلم همراه من بودند، سپاس و قدردانی ویژه دارم.

پژمان خلیلی

پژمان خلیلی متولد ۱۰ دی ۱۳۶۱ تهران است. موسیقی را از سال ۱۳۷۱ با فراگیری پیانو آغاز نمود. علیرضا فرهنگ، علیرضا تهرانی و سیروس سنگی از اولین معلمان وی بودند. به مرور زمان و از حدود سال ۷۶ با علاقه مند شدن به ساخت و تنظیمِ قطعات موسیقی و تشویق معلمین اش، تصمیم گرفت که موسیقی را بطور حرفه ای ادامه دهد. تئوری موسیقی و سلفژ را نزد قدرت الله احمدوند و مبانی ریتم، ساز Drums. و آشنایی با برخی سبکهای موسیقی را نزد عین الله کیوانشکوه فرا گرفت.

علوم آهنگسازی شامل هارمونی کلاسیک، کُنترپوان، فرم و آنالیز، سازشناسی و همینطور موسیقیِ فیلم را به مدت ۳ سال و بطور تخصصی نزد کامبیز روشن روان آموخت.  در ادامه برای تکمیل آموخته های خود به تحصیل در دوره ی کارشناسی ارشد آهنگسازی در دانشگاه سوره پرداخت. طیِ مدت تحصیل از محضر استادانی چون زنده یاد مصطفی کمال پورتراب، تقی ضرابی، وارطان ساهاکیان. کیاوش صاحب نسق، شریف لطفی و نادر مشایخی بهره برد. برای آشنایی با ادبیاتِ موسیقیِ ایران، ردیف موسیقی دستگاهی و همچنین شناخت موسیقیِ اقوام را بطور جداگانه نزد مسعود شعاری و محمدرضا درویشی فرا گرفت.

در سال ۸۹ با نوشتن قطعه ی “پوئم سمفونیک شماره ۱.” و ضبط آن با ارکستر سمفونیک ملی اُکراین بعنوان پایان نامه ی عملی، با درجه ی ممتاز فارغ التحصیل شد.

وی آهنگسازی را بطور جدی از سال ۱۳۸۱ با ساخت موسیقی برای تئاتر آغاز نمود و طیِ مدت ۲ سال برای نمایش های مختلفی به ساخت و تنظیم موسیقی پرداخت. همچنین از سال ۸۳ تاکنون، برای بیش از ۱۷ فیلم کوتاه(انیمیشن) و مستند آهنگسازی کرده است. موسیقی فیلم و بطور کلی موسیقیِ دراماتیک، همواره یکی از علایق و تخصص های جدیِ او بوده است . در کنار آن، مهمترین دغدغه ی او در موسیقی، آهنگسازی بطور مستقل بر مبنای ایده ها و تجربیات شخصی است. به همین خاطر به موازاتِ آهنگسازیِ فیلم، همواره به ساخت قطعاتی در غالب ترکیبات مختلف سازی پرداخته است.

انسان معاصر و شرایط اجتماعی و فرهنگی، تاثیرپذیری و الهام از هنرهای دیگر، ادبیات و همینطور تاثیراتِ غیر مستقیمِ موسیقی ایران، از جمله عوامل موثر بر شکل گیری ذهنیات و ایده های او برای نوشتن قطعات مستقل موسیقی به شمار می رود. در آثار او فارغ از ترکیبِ سازی، همواره نوعی روایتگری یا ایده پردازیِ تصویری به چشم میخورد.
وی در حاشیه ی فعالیت آهنگسازی، به تدریس و پژوهش نیز اشتغال دارد. تدریس مبانی آهنگسازی(تئوری موسیقی، هارمونی، کُنترپوان.)، ترجمه ی ۳ عنوان کتاب با موضوع موسیقی فیلم و کنترپوان(در دست ترجمه) از جمله فعالیتهای آموزشی و پژوهشی او می باشد. همچنین از سال ۹۳ تاکنون بعنوان استاد مدعو با دانشکده هنرِ دانشگاه سوره و دانشکده ی سینما و تئاترِ دانشگاه هنر همکاری مستمر داشته است.

انتهای پیام/

رقص آرشه کلهر برای «خاتون»

sheno بازدید : 1 سه شنبه 23 شهريور 1400 نظرات ()
رقص آرشه کلهر برای «خاتون»

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شنو، کیاهان کلهر نوازرنده مشهور و نام آشنای کمانچه برای اولین بار به عرصه موسیقی سریال ورود می کند و برای سریال خاتون به کارگردانی تینا پاکروان آهنگسازی می کند. آنونس سریال «خاتون» به نویسندگی و کارگردانی «تینا پاکروان» در حالی پخش شده است که نامِ «کیهان کلهر» (آهنگساز و نوازنده‌ی […]

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شنو، کیاهان کلهر نوازرنده مشهور و نام آشنای کمانچه برای اولین بار به عرصه موسیقی سریال ورود می کند و برای سریال خاتون به کارگردانی تینا پاکروان آهنگسازی می کند.

آنونس سریال «خاتون» به نویسندگی و کارگردانی «تینا پاکروان» در حالی پخش شده است که نامِ «کیهان کلهر» (آهنگساز و نوازنده‌ی برجسته‌ی موسیقی ایران) به عنوان سازنده‌ی موسیقی  آن به چشم می‌خورد. 

کلهر پیش تر برای فیلم های مجبوریم، فصل کرگدن، مستند جاده ابریشم و جوانی بدون جوانی اثری از کاپولا موسیقی ساخته که مورد توجه جهانیان قرار گرفته است.او مشاور موسیقایی انیمیشنِ «روح» اثر پیکسار نیز بوده است؛ این اما نخستین تجربه‌ی او در ساختِ موسیقی برای یک سریال است.

دو اثر کیهان کلهر در سال ۲۰۰۴ نامزد جایزه گرمی شد. در سال ۲۰۱۷ به همراه گروه راه ابریشم برای آلبوم sing me home برندهٔ جایزهٔ گرمی شد.

سریال خاتون

خاتون سریالی درام، تاریخی و عاشقانه با بازی نگار جواهریان، اشکان خطیبی، میرسعید مولویان، شبنم مقدمی، بابک حمیدیان، رضا بهبودی، ستاره پسیانی، شاهرخ فروتنیان، بهناز جعفری، مهدی قربانی، مهتاب ثروتی و با حضور مهران غفوریان، پیام دهکردی و فرخ نعمتی و با حضور افتخاری عاطفه رضوی، پژمان بازغی، غزل شاکری، قربان نجفی، سروش صحت و باهنرمندی مهران مدیری و نویسندگی و کارگردانی تینا پاکروان و تهیه‌کنندگی علی اسدزاده محصول سال ۱۴۰۰ کشور ایران است.

خاتون اولین سریال تینا پاکروان است و داستان خانواده‌ای را در بستر تاریخ روایت می‌کند. داستانی که از ابتدای شهریور سال ۱۳۲۰ و در دوران جنگ جهانی دوم و اشغال ایران توسط متفقین آغاز می‌شود و سرنوشت تحولات یک خانواده و یک سرزمین را به تصویر می‌کشد. تاریخ ایران با همه فراز و فرودهایش در زندگی همه ما جریان دارد و خاتون داستان زنی از زنان این سرزمین است که روزی روزگاری در ایران برای زندگی جنگیده‌اند.

سریال خاتون به صورت اختصاصی از نماوا پخش می‌شود.

انتهای پیام/

آهنگساز جدایی نادر از سیمین آهنگ «بلیط» را ساخت

sheno بازدید : 0 سه شنبه 23 شهريور 1400 نظرات ()
آهنگساز جدایی نادر از سیمین آهنگ «بلیط» را ساخت

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شنو، ستار اورکی آهنگسازی بلیط را انجام می دهد. پایان تصویربرداری فیلم سینمایی «بلیط» در ژانر کودک و نوجوان به نویسندگی و کارگردانی مرتضی رحیمی و تهیه کنندگی علیرضا سجادپور، تدوین فیلم به تازگی توسط موحد شادرو انجام شده است. همچنین امیرحسین صادقی صداگذاری پروژه را انجام داده است و سامان […]

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شنو، ستار اورکی آهنگسازی بلیط را انجام می دهد.

پایان تصویربرداری فیلم سینمایی «بلیط» در ژانر کودک و نوجوان به نویسندگی و کارگردانی مرتضی رحیمی و تهیه کنندگی علیرضا سجادپور، تدوین فیلم به تازگی توسط موحد شادرو انجام شده است. همچنین امیرحسین صادقی صداگذاری پروژه را انجام داده است و سامان مجد وفایی هم اصلاح رنگ را به عهده دارد.

ستار اورکی آهنگساز آثاری چون «جدایی نادر از سیمین» و «فروشنده» نیز ساخت موسیقی فیلم را عهده دار شده است.

امیررضا فرامرزی، سوگل طهماسبی، داراب آقاسی زاده، کبری گودرزی، محمود مقامی، حبیب تاجمیری، رویا لطف الله، فرزاد سلطانی، اشرف شاه حسینی، اکبر جعفری شهنی، زهرا بوکان، کوثر محبی، غلام سیاه پور، امیرمحمد هاشمی، حدیث مرتضایی راد، علی بابا احمدی، سعید محمودی، المیرا موری، یوسف نقدی پور، باقر قاسمی، فروزان رحیمی، گلی اسدی، اسحق رحیمی، حمیدرضا تربتیان، حمید اسلامی، رضا موری، علیرضا اسیوند و جمعی از بازیگران محلی و هنرمندان شهرستان‌های اندیکا، مسجدسلیمان و شوشتر در این فیلم بازی کرده‌اند.

تصویربرداری در شهرستان‌های اندیکا، مسجد سلیمان، شوشتر، ایذه و اصفهان انجام شده است.

در خلاصه داستان فیلم آمده است: «بلیطی، کودک خردسال که از قضا یتیم نیز هست و با پدربزرگ خود زندگی می‌کند، مشتاق دیدار مادر است و اهالی محله زندگی مادر را از او مخفی نگه داشته‌اند. صبر بلیطی لبریز شده و در نهایت شماره تلفنی از مادر خود می‌یابد، اما …»

«بَلیط» برای حضور در سی و چهارمین جشنواره فیلم کودک و نوجوان اصفهان آماده می‌شود.

دیگر عوامل اصلی فیلم عبارتند از بازنویسی فیلمنامه: فریدون فرهودی، مجری طرح و سرمایه گذار: مرتضی رحیمی (موسسه تاراز فیلم)، جانشین تهیه کننده: سیدمهدی سجادپور، برنامه ریزی و دستیار یک کارگردان: رضا موری، منشی صحنه: مائده رفیعی، دستیاران کارگردان: اشکان فرامرزی، اکبر جعفری شهنی، عکاس: زهرا مشکانی، مدیر فیلمبرداری: عارف نامور، مدیر صدابرداری: حمیدرضا اسلامی، صدابردار: میثم سالاروند و سعید بهرامی مدیرتولید: جواد یوسفی، جانشین تولید: کبری گودرزی، دستیار تولید و مسئول آکسسوار: نادعلی رحیمی، طراح گریم: محمدرضا گل افشار، طراح صحنه و لباس: اشرف شاه حسینی، مدیر تدارکات: حمیدرضا تربتیان، امور مالی: مریم یعقوبی تاجانی، روابط عمومی: رضا طاهری، مشاور رسانه‌ای و هنری: هادی اعتمادی مجد.

انتهای پیام/

کیهان کلهر بعد از سریال «خاتون» به زودی آلبوم خود را منتشر می کند

sheno بازدید : 1 سه شنبه 23 شهريور 1400 نظرات ()
کیهان کلهر بعد از سریال «خاتون» به زودی آلبوم خود را منتشر می کند
کیهان کلهر به زودی آلبوم «آبی همچون شب فیروزه‌ای» را با همکاری هنرمندان جهان منتشر خواهد کرد.

آلبوم تازه کلهر که شامل هشت قطعه است، با همکاری هنرمندانی از جمله ساندیپ داس (طبلا)، کارن اوزونیان (ویولنسل)، سمفونی بریجپورت گریتر، New york gypsy All stars و اریک جاکوبسن به زودی در دسترس مخاطبان قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/

قرار دادن ماسک بر روی ابزارهای موسیقی ریسک کووید را کاهش می‌دهد

sheno بازدید : 0 سه شنبه 23 شهريور 1400 نظرات ()
قرار دادن ماسک بر روی ابزارهای موسیقی ریسک کووید را کاهش می‌دهد
شیلدهای صورت و پیکسلی‌گلس (Plexiglass ) برای چاره‌جویی درباره ریسک انتقال کووید-19 چندان مفید نیستند چرا که، به بیانی ساده، هوای بازدم به راحتی این ابزارها را دور می‌زند و به صورت می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری شنو، بر پایه نتایج مطالعه‌ای که در دانشگاه کولورادو در بولدر انجام شده است، گذاشتن ماسک روی برخی از آلات موسیقی می‌تواند به شکلی موثر گسترش کووید-19 را مشابه با استفاده از یک ماسک صورت کاهش دهد.

این پژوهشگران بر سه روش ممکن برای کاستن از گسترش کووید-19 در زمان نواختن سازهای بادی و دهان‌گیردار مختلف، از جمله گذاشتن ماسک بر روی آنها، تمرکز کرده بودند.

دانشمندان در این مطالعه جدید از روشهای متعددی برای ارزیابی گسترش بالقوه SARS-CoV-2 از آوازخوانان و موزیسینهایی که سازهای بادی را می‌نوازد استفاده کردند.

این نخستین مطالعه‌ای است که یافته‌هایی را درباره احتمال گسترش کووید-19 در زمان نواختن آلات موسیقی و روشهایی که می‌توانند به شکلی موثر احتمال انتقال آلودگی را کاهش دهند گزارش می‌دهد.

بنا بر این مطالعه، شیلدهای صورت و پیکسلی‌گلس (Plexiglass ) برای چاره‌جویی درباره ریسک انتقال کووید-19 چندان مفید نیستند چرا که، به بیانی ساده، هوای بازدم به راحتی این ابزارها را دور می‌زند و به صورت می‌رسد.

در عوض، چند فوت فاصله نگه داشتن بین آوازخوانها و موزیسین‌ها به کاهش ریسک کمک می‌کند، همانطور که اجرای موسیقی در بیرون از ساختمان و محدود کردن مدت زمان صرف شده برای اجرا در کنار یکدیگر می‌تواند چنین کاری کند.

این پژوهشگران درباره جلساتی که در داخل ساختمان به انجام می‌رسند، می‌گویند که موزیسینها باید کمتر از 30 دقیقه را صرف اجرا در کنار یکدیگر می‌کنند، در حالی که این محدودیت زمانی به کمتر از 60 دقیقه در اجراهای فضای باز جهش پیدا می‌کند.

همچنین این مطالعه دریافت که علاوه بر فاصله‌گذاری اجتماعی و محدودسازی زمان نواختن سازها، یک ماسک که به شکلی مناسب ساخته شده و در انتهای ساز بادی قرار داده شده باشد نیز، از طرق کاه سرعت ذرات، به کاهش گسترش کویید-19، حذف برخی از ذرات و محدودسازی فاصله‌ای که می‌توانند گسترش یابند کمک کند.

یافته‌های این تحقیق گویای آن است که اجراهای موسیقی زنده به طور بالقوه می‌تواند در صورتی که تلاشهای موثری برای کاهش ریسک به اجرا در آمده باشند ادامه پیدا کند.

انتهای پیام/

«سرود سحر» از زبان خواننده زن افغان

sheno بازدید : 1 سه شنبه 23 شهريور 1400 نظرات ()

«سرود سحر» از زبان خواننده زن افغان

«سرود سحر» از زبان خواننده زن افغان

با قدرت گرفتن طالبان در افغانستان و تصرف شهرهای مختلف، مردم این کشور بعد از دوران کوتاهی آرامش، از ترس این گروه تروریستی دوباره آواره شدند.«غوغا تابان» (خواننده زن افغان)، برای این روزهای افغانستان نوشته: «زمان به‌شکلِ دل‌آزاری می‌گذرد. اکنون آوازم به ساز نیازی ندارد. این صدای مردم است که سرودها را می‌سازد: شب‌های بی‌ترانه نمانه نمانه/بی‌مِهریِ زمانه نمانه نمانه...»

به گزارش خبرگزاری شنو،یک راه پیمایی در شهر مزار شریف خواستار مشارکت زنان در حکومت آینده تحت رهبری طالبان در افغانستان و تضمین برابر حقوق زنان و مردان شدند. این در حالی هست که جنبش طالبان پخش موسیقی و حضور زنان مجری در شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی ولایت قندهار در جنوب افغانستان را ممنوع کرد ، محدودیت‌های سفت و سختی درباره ورزش زنان در این کشور لحاظ کرده است.

اعتراض کنندگان که از جنوب روضه مبارک تا مقام ولایت بلخ در مرکز مزار شریف راه پیمایی کردند، خواستار آزادی و عدالت در حکومت طالبان شدند. معترضان شعار می‌دادند: «نترسید نترسید ما همه با هم هستیم»، «زنان حذف شدنی نیستند»، «شهر تک جنسیتی بوی تعفن دارد»، «کشور بدون زنان، منطقه بی‌زبان»، «انسانیت، نه جنسیت»، «آزادی زنانه حق مسلم ما است».

با تصرف افغانستان توسط نیروهای تروریستی طالبان بیشترین هراس در دل زنان و دختران این سرزمین به وجود آمد. زیرا باید شاهد نابود شدن استعدادهایشان و از بین رفتن آزادی و طبیعی ترین حقوق خود باشند. در همین راستا تابان خواننده زن افغان ترانه زیبایی برای زنان کشورش خواند که در شنو با هم می بینیم

«سرود سحر»

ترانه‌ای در ستایش حماسه‌ی زنانِ افغانستان است؛ زنانی که با قدرت و جسارت چشم در برابر ظلمت و وحشت دوختند و برای حقوق بنیادین‌شان حق‌خواهی کردند. این اثر برآمد تلاش‌ها و ایده‌های رهایی‌بخش جمع کوچکی از فعالان مستقل زنان افغانستان است که به الزام هم‌بستگی برای تحقق برابری، آزادی و رهایی در سطحی منطقه‌ای و جهانی باور دارند.

ملودی «سرود سحر» برگرفته از پارچه‌ی O Antonis میکیس تئودوراکیس است که علی چوپانی آن را تنظیم کرده. دستِ تک‌تک زنانِ هم‌کار در ساختِ این اثر خاصه زهرا موسوی را برای هم‌اندیشی و هم‌قدمی‌اش می‌فشارم.

شرح هجران موسیقی ایرانی منتشر شد

sheno بازدید : 1 سه شنبه 23 شهريور 1400 نظرات ()
شرح هجران موسیقی ایرانی منتشر شد
آلبوم «شرح این هجران» با آهنگسازی امیر شریفی و خوانندگی مهدی امامی در ژانر موسیقی کلاسیک ایرانی روانه بازار موسیقی شد.

به گزارش خبرگزاری شنو، امیر شریفی، نوازنده و آهنگساز موسیقی ایرانی درباره انتشار این آلبوم هجران موسیقی ایرانی گفت: اولین قدم‌های ساخت «شرح این هجران» را در سال ۱۳۹۳ برای اجرا در سلسله برنامه‌های «شب ساز ایرانی» برداشتم. یک سال پس از آن قطعاتی به مجموعه افزودم و در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۴ به همراه گروه، نقش این قطعات را در تالار رودکی به شکلِ سازی اجرا و پس از کنسرت، قطعات در استودیو ضبط شد.

او ادامه داد: پس از گذشت دو سال با تکمیل قطعات و ساخت و پرداختِ آوازهای این مجموعه، در تیرماه ۱۳۹۶ شکل کامل‌شده‌ی این اثر در تالار رودکی به روی صحنه رفت. سرانجام از پس وقفه‌ای سه ساله که به دلیل تعدد فعالیت‌های گروه نقش اجتناب‌ناپذیر می‌نمود آوازهای این مجموعه در فاصله‌ی بین تابستان ۱۳۹۸ تا پاییز ۱۳۹۹ ضبط و سرانجام در زمستان ۱۳۹۹ کار آماده‌ی انتشار شد.

وی افزود: اثر پیش‌رو به لحاظ ساختار فرمال، نظام ایقاعی و نظام مدال، بهره‌مند از امکاناتِ ساختِ قطعات در دو نظام موسیقی قدیم ایران و موسیقی دستگاهی است. از این منظر این اثر همچون آلبوم پیشینِ منتشرشده از گروه نقش با نام «در گیسوی او پیچید» در پی احیاء امکانات موسیقی قدیم ایران و ایجاد پیوندی ظریف و عمیق و حساب‌شده از امکانات یادشده با مبانی اجرایی و دستاوردهای موسیقی دستگاهی ایران است. قطعاتی همچون پیشرو شوشتری، مربعِ شوشتری و بسیطِ شوشتری، مشخصاً ملهم از نظامِ ایقاعی و سیستم فرمال موسیقی قدیم ایران ساخته شده و قطعاتی نظیر تصنیفِ قاجاری در شوشتری، چهارمضراب و رنگِ شوشتری، بی‌شک دنباله‌روِ سبک قاجاری در آهنگسازی موسیقی کلاسیک ایران است. از سوی دیگر تکیه‌ی بسیار زیاد ما در این اثر بر اجرای متناوبِ ساز و آوازهای متر آزاد، به‌وضوح یکی از مهم‌ترین خصیصه‌های موسیقی کلاسیک قاجاری را یادآوری می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه هنر در ادامه گفت: علاوه بر قطعاتِ سازی، در ساز و آوازهای این مجموعه نیز در پی ایجاد ساختاری فرمال بوده‌ایم؛ در این راستا با تکرار بیتی محوری‌ــ که نام این آلبوم نیز از همین بیت اخذ شده است‌ــ در انتهای هر بخش از آوازها، ترجیع‌بندِ فراگیر و تکرارشونده‌ای ایجاد نموده‌ایم که این ترجیع‌بند علاوه بر اعلامِ اختتامِ هر قسمت و ایجاد استقلال برای هر بخش از آوازها، در حکمِ عاملِ ایجادِ وحدت در بین اجزاء متکثرِ آوازهای این اثر است.

شریفی درباره انتخاب اشعار گفت: اشعارِ این نوبتِ موسیقایی، چهل بیت برگرفته از سه ساحت عاطفی و حسی گوناگون شامل: «هجران»، «شوریدگی»، «رهایی»، از میان غزل‌واره‌های مثنویِ معنویِ مولوی برگزیده شده است و سپس با چینشی خاص روایت‌کننده‌ی داستانی پر تلاطم است. این نگاه به جای پرداختن به ابعاد حکمی و تعلیمی در اشعار مثنوی، به دنبال جستجوی تغزل‌های نغز در میان انبوه ابیات مثنوی مولوی بوده است.

وی در پایان گفت: در این آلبوم در ساختِ قطعات و آوازها از شوشتری به عنوانِ مدی محوری بهره برده‌ایم. همان‌طور که می‌دانیم شوشتری در اجراها و تولیدات امروز موسیقی دستگاهی کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. از سوی دیگر در ردیف‌ها، شوشتری به عنوانِ مدِ وابسته‌ای به دستگاه همایون معرفی شده است. انتخاب شوشتری به عنوان مد مبنا و مرکزی در این اثر، به منظور خارج کردن این مد از انزوا و وابستگی به دستگاه همایون و ایجاد استقلالی همه‌جانبه برای این مدِ بسیار زیبا و گسترشِ ترکیباتِ مدال و امکانات این آواز محجور بوده است. از این رو، با توجه به ترکیباتِ مدالِ متنوعی که در این اثر بر مبنای مد شوشتری انجام شده است، دیگر نه با یک آواز وابسته و محدود، بلکه با مجموعه‌ی چندمدیِ وسعت‌یافته‌ای با نام «دستگاه شوشتری» سر و کار داریم. ما پیش از این نیز نظیر این فرایند را در روند ساخت قطعات و ساز و آوازهای آلبوم «برافشان»، با آواز محجور «راک» انجام داده‌ایم.

انتهای پیام /

نماد مقاومت یونان میکیس تئودوراکیس

sheno بازدید : 1 سه شنبه 23 شهريور 1400 نظرات ()
نماد مقاومت یونان میکیس تئودوراکیس
میکیس تئودوراکیس، موسیقیدان نامدار و بزرگ‌ترین و سرشناس‌ترین چهره موسیقی یونان پس از ۹۶ سال زندگی پربار و یادگار گذاشتن کارنامه‌ای با بیش از هزار اثر موسیقایی از دنیا رفت.

به گزارش خبرگزاری شنو،میکیس تئودوراکیس، آهنگساز شهیر یونانی ۲۹ ژوئیه ۱۹۲۵ در شهر خیوس استان اژه یونان به دنیا آمد.

زندگینامه

میکیس ۲۹ جولای ۱۹۲۵ در یکی از جزایر دریای اژه به دنیا آمد و از ۱۷ سالگی وارد دنیای موسیقی شد. او را سرشناس‌ترین چهره موسیقی یونان در تمام تاریخ و نماد مقاومت یونانی می‌دانستند. در جریان اشغال نظامی یونان در جنگ جهانی دوم، نازی‌ها میکیس ۱۸ ساله را که به کمونیست‌ها پیوسته بود در ۱۰۴۳ دستگیر کردند و به اردوگاه‌های کار اجباری فرستادند.

تئودوراکیس در دوران دیکتاتوری سرهنگ‌ها و ژنرال‌ها در یونان که از ۱۹۶۷ آغاز شد، سال‌ها به زندان افتاد، از سرزمین مادری بیرون رانده و آهنگ‌ها و آثارش هم غیر قانونی اعلام شد. در دوران بحران مالی دهه ۲۰۱۰ او همراه مردم رنجدیده کشورش به خیابان‌ها آمد و به اقدام‌های سختگیرانه دولت یونان علیه شهروندان آسیب‌دیده اعتراض کرد. میکیس چند سال هم نماینده مجلس بود.

تئودوراکیس از ۱۹۵۳ وارد دنیای سینما شد و از مهم‌ترین فیلم‌هایی میکیس تئودوارکیس بیشتر برای ساخت موسیقی فیلم «زوربای یونانی» با بازی آنتونی کویین که شهرتی بین المللی برای وی به ارمغان آورد، شناخته می‌شد. موسیقی «زوربای یونانی» به گونه‌ای ذات نژاد پرهیاهو مردم یونان را نشان می‌داد.

او يكي از محبوب‌ترين شخصيت‌هاي سياسي و از شناخته‌شده‌ترين هنرمندان اين كشور در جهان پس از برقراري دموكراسي در يونان جديد بود. او در سال‌هاي اخير با بيماري‌هاي مختلف رو‌به‌رو بود. در طول دهه‌ها فعاليت موسيقي صدها آهنگ ساخت و در بسياري از تالارهاي مشهور موسيقي‌ جهان به هنرنمايي پرداخت. با بسياري از هنرمندان معروف خارجي و بين‌المللي همكاري كرد.

آهنگساز اسطوره‌ای یونان بعدها برای فیلم‌های کوستا گاوراس از جمله «زد» و «حکومت نظامی» نیز موسیقی متن نوشت.

میکیس تئودوراکیس

 

پارلمان یونان

میکیس تئودوارکیس که در عرصه سیاست نیز فعال بود در اواخر دهه ۶۰ میلادی از سوی حکومت دیکتاتوری کشورش تبعید شد. در آن سال‌ها موسیقی سرکش تئودوراکیس یادآور آزادی‌های از دست رفته مردم کشورش بود. تئودوراکیس البته اواسط دهه ۷۰ به کشورش بازگشت و بعدها چندین بار به مجلس سنای یونان نیز راه پیدا کرد.

تئودوراکیس در ایران

نام تئودوراکیس در ایران نخستین بار با فیلم «زوربای یونانی» بر سر زبان‌ها افتاد؛ فیلمی که بر اساس رمان معروف نیکوس کازانتزاکیس و به کارگردانی مایکل کاکویانیس ساخته شد.

«زوربای یونانی» اثری نسبتا مطول (۱۴۶ دقیقه) و محصول آمریکا است که ایرانیان از آن، سه نام و یک صحنه را بیش از همه در خاطر دارند.

نام آنتونی‌کویین، که بعدها و با بازی در نقش «حمزه» در فیلم پیامبر به چهره‌ای محبوب در میان عام و خاص ایرانی بدل شد، ایرنه پاپاس (بازیگر نقش روسپی در آن فیلم) که او هم نقش‌آفرینی «هند جگرخوار» شهرتی برایش در ایران فراهم آورد، و آهنگساز فیلم و صحنه معروف رقص آنتونی‌ کویین در نقش زوربا.

شهرت این فیلم سبب شد تا ۵ سال بعد، برگردان فارسی اثر ابتدا از سوی تیمور صفری منتشر شود، هرچند بعدها با ترجمه محمد قاضی از این اثر و دیگر آثار کازانتزاکیس، آثار او به چاپ‌های متعددی رسید و سبب شد تا زوربای یونانی در قالب کتاب نیز به شهرتی بالا در میان ایرانیان دست یابد و این گونه، کتاب و فیلم و موسیقی تئودوراکیس به کمک هم آمدند تا نام «زوربای یونانی» به فرهنگ ایرانیان هم راه یابد.

 

گزیده موسیقی‌های متن اصلی فیلم:

 

۱۹۶۰: ماه عسل (مایکل پاول)

۱۹۶۱: فدرا (ژول داسن)

۱۹۶۲: پنج مایل مانده به نیمه‌شب (آناتول لیتواک)

۱۹۶۲: الکترا (مایکل کاکویانیس)

۱۹۶۴: زوربای یونانی (مایکل کاکویانیس)

 

۱۹۶۹: زد (کوستا گاوراس)

۱۹۷۲: حکومت نظامی (کوستا گاوراس)

 

۱۹۷۳: نبرد سوتیسکا (Stipe Delić)

۱۹۷۳: سرپیکو (سیدنی لومت)

۱۹۷۶: نامه‌هایی از ماروسیا (میگل لیتین)

۱۹۷۷: ایفیگنیا (مایکل کاکویانیس)میکیس تئودوراکیس

 

 

درگذشت

تئودوراكيس در سن ۹۶ سالگی و پس از تحمل یک دوره طولانی بیماری در شهر آتن درگذشت که چهره ای بسیار محبوب نزد یونانی ها بود و به عنوان یک چهره مهم هنری و سیاسی در این کشور شناخته می شود. درگذشت تئودوراكيس سه روز عزاي عمومي اعلام شد و پرچم يونان در ساختمان‌هاي دولتي به صورت نيمه افراشته به اهتزاز در آمد و تمامي مراسم‌هاي فرهنگي به تعويق افتاد. رييس‌جمهور، نخست وزير، رييس پارلمان، وزرا و تمامي احزاب پارلماني، بسياري از شخصيت‌هاي سياسي، چهره‌هاي مشهور فرهنگ و هنر يونان و جهان پيام‌هاي تسليت صادر كردند.

 

نگاهی به فرهنگ و موسیقی اقوام لُر

sheno بازدید : 0 یکشنبه 21 شهريور 1400 نظرات ()

نگاهی به فرهنگ و موسیقی اقوام لُر

نگاهی به فرهنگ و موسیقی اقوام لُر
بر اساس کاوش‌های باستان‌شناسی در مناطق لرنشین، تصویری از رقص و پایکوبی بر قطعه‌ای سفالی به دست آمده که قدمت موسیقی در این منطقه را به هزاره چهارم پیش از میلاد مسیح رقم می‌زند.
به گزارش خبرگزاری شنو، موسیقی لری از تنوع و پیشینه‌ای کهن برخوردار است که به دو بخش کلی، موسیقی‌های آوازی (کلامی) و موسیقی‌های‌سازی تقسیم می‌شود، هم‌اکنون موسیقی لری در قالب ترانه به هفت بخش تقسیم می‌شود که عبارتند از موسیقی و ترانه‌های غنایی و عاشقانه، موسیقی و ترانه‌های حماسه رزمی، موسیقی و ترانه‌های سوگواری، موسیقی و ترانه‌های فصول، موسیقی و ترانه‌های کار، موسیقی و ترانه‌های طنز و سرودهای مذهبی.

موسیقی و ترانه‌های غنایی و عاشقانه: شامل ترانه‌ها و آهنگ‌هایی است در وصال یا فراق معشوق مانند ترانه‌های هی لو، بینا بینا، کیودار یا نغمه‌های شیرین و خسرو، ساری خوانی، میربگی (میرونه) و ده‌ها ترانه دیگر که در مقام‌های مختلف موسیقی لری اجرا می‌شود.

موسیقی و ترانه‌های حماسه رزمی: این سرودها بیانگر ارزش‌های حماسی و رزمی جنگاوران در میان ایل هستند. مانند جنگ لرو، دایه دایه یا مقام‌های موسیقی بدون کلام که در رزم‌گاه و مسابقه به کار رفته‌اند، مانند جنگه را، سوارهو و نقاره.

موسیقی و ترانه‌های سوگواری: این موسیقی بیشتر جنبه آیینی داشته‌است و در مواقع سوگواری از روزگار کهن تاکنون کاربرد فراوانی دارد، مانند چمری یا سایر مقام‌ها، از جمله، سحری، پاکتلی، شیونی و ده‌ها مقام دیگر.

موسیقی و ترانه‌های فصول: موسیقی و ترانه‌های ویژه فصول مختلف مانند برزه کوهی، ماله ژیری، کوچ بارو.

موسیقی و ترانه‌های کار: به منظور سهولت و تسریع در کار مردان و زنان ایلاتی، این ترانه‌ها به صورت فردی یا دسته جمعی خوانده می‌شود، مانند ترانه‌های گل‌درو (برزیگری)، هوله (خرمن کوبی)، مشک زنی، شیردوشی و چوپانی.

موسیقی و ترانه‌های طنز: این ترانه‌ها اغلب به صورت فی البداهه در هجو شخص یا موضوع یا مکانی سروده شده و برخی اوقات نیز با حرکات نمایشی طنز آلود فرد یا افرادی همراه بوده‌است.

سرودهای مذهبی: بر اساس کلام‌های یارسان (از سروده‌های اهل حق) بوده، جنبه عرفانی و اعتقادی آن بسیار عمیق است. مانند ضامن آهو، سرای خاموشان (شهر بی‌صدا) و دوازده کلام یاری.

تاریخچه

بر اساس کاوش‌های باستان‌شناسی در مناطق لرنشین، تصویری از رقص و پایکوبی بر قطعه‌ای سفالی به دست آمده که قدمت موسیقی در این منطقه را به هزاره چهارم پیش از میلاد مسیح رقم می‌زند. همچنین از آثار و شواهد به دست آمده در این مناطق تصاویری از آلات موسیقی دوران مانند شیپور و تنبور بر روی ظروف نقره وجود دارد که حاکی از رواج موسیقی نزد این قوم در عهد ساسانی است. امروزه نیز برخی از نغمه‌های باستانی در قالب مقام‌های موسیقی قومی باقی‌مانده‌است.

آشنایی با فرهنگ و موسیقی اقوام لر

البته توالی و ترتیب به هنگام اجرای رقص صورت می‌گرفت و در صورت دیدن سواران، مقام‌های موسیقی رقص قطع می‌گردید و به اجرای مقام‌های سوارکاری (موسیقی رزمی) می‌پرداختند. مثلاً اگر مقام هل پرکه در حال اجرا بود، با دیدن سواران مقام نقاره نواخته می‌شد که در ابتدای مقام‌های موسیقی سوارکاری است. در مناطق لرنشین توالی و ترتیب موسیقی غنایی بدین گونه‌است:سنگین سما، دوپا، سه پا، شانه شکی، گاه ضمن اجرای این مقام‌ها، مقام‌های دیگری مانن شیرین و خسرو، و سارو خوانی نیز اجرا می‌شود.
از ترانه‌های مشهور قوم لر می‌توان به قدم خیر، رنگینه، کش طلا (کفش طلا)، صنم گل و هالو گنم خر اشاره نمود. موسیقی و ترانه‌های حماسی در قوم لر در دو جهت عمل نموده‌اند. تشویق ایلات و عشایر به شرکت و حضور در میدان‌ها نبرد (مانند ترانه دایه دایه) و حفظ و زنده نگهداشتن یاد برخی از شخصیت‌های حماسی قوم لر در دو بخش بی‌کلام، مانند مقام‌های سحری، نقاره، شاره را، یا با کلام، مانند ترانه‌های دایه دایه، جنگ لر وکرمی اجرا می‌شود. از هنرمندان قوم لر استاد همتعلی سالم وشاگردان این استاد نظیر نجفقلی میرزایی، علیرضا حسین خانی و پیرولی کریمی را می‌توان نام برد.

موسیقی سوگواری

این نوع موسیقی بیانگر مراحل مختلف عزاداری و سنت‌های رایج آن در لرستان است. این موسیقی نیز به صورت بی‌کلام (مانند مقام‌های سحری، پاکتلی، چمری) و با کلام (مانند مراسم راراپیشکوه، راراشتکوه، راراشیرازی یا دنگ دال در مناطق مختلف بختیاری) اجرا می‌شود. به عنوان مثال اشعار متداول در دنگ دال از این دست است:

موسیقی فصول: بر اساس اعتقاد حکما در قدیم اجرای موسیقی با اوقات شب و روز، ماه‌ها و فصول در ارتباط بوده‌است و برای هر مقطع از زمان در هر ماه یا فصل، موسیقی و نغمه‌های ویژه‌ای را توصیه می‌کردند. در مناطق لرنشین نیز در گذشته چنین سنتی وجود داشت، از جمله نغمه شادمانه برزه کوهی که به هنگام بهار و بازگشت ایل از قشلاق و جشن بازگشت به سرزمین نواخته می‌شد.

موسیقی و ترانه‌های کار: شامل ترانه‌هایی است که مردان یا زنان به ویژه جوانان در هنگام کار، مانند جمع‌آوری هیزم، آب، شیردوشی و برداشت محصول مشک زنی می‌خوانند. به عنوان مثال دختران و زنها هنگام آوردن آب چشمه آوازی را به صورت همسرایی اجرا می‌کنند که زنگوله‌دار نامیده می‌شود. زنان در لرستان هنگام شیردوشی آوایی را زمزمه می‌کنند.

موسیقی و ترانه‌های طنز: این موسیقی و ترانه‌های که با اجرای حرکات موزون همراه است، در لرستان توسط عده‌ای بنام دلی اجرا می‌شد که استعداد فراوانی در ردیف کردن کلمات و اشعار به صورت بداهه داشتند و از این راه ارتزاق می‌کردند. بیشتر مردم از ترس هجویات جالب آنان مجبور به دادن مبلغی به آن‌ها بودند.

موسیقی مذهبی: این موسیقی شامل سرودهای یارسان که وزن خاصی دارند و به کلام معروف هستند و در نسخ مختلف به گویش گورانی و لکی لرستانی ثبت شده‌اند می‌شود. این کلام‌ها در نزد اهل حق بسیار گرامی و محترم شمرده می‌شوند و شامل تعالیمی هستند که هر شخص وظیفه دارد در طول حیاط خود از آن‌ها پیروی کند. برجسته‌ترین‌سازی که این نغمه‌ها را می‌نوازد «تنبور» (تمیره) است.
آشنایی با فرهنگ و موسیقی اقوام لر

ترانه دایه دایه

ترانه «دایه دایه» مشهورترین و پرآوازه‌ترین سرودهٔ لری در مقام «سه پا» بوده که امروز مرزهای لرستان را درهم نوردیده و بیشتر موسیقی‌دانان و مردم کشور با این تصنیف قدیمی آشنائی کامل دارند. «دایه دایه» به مرور زمان بارها توسط آهنگسازان محلی و ایرانی بازسازی و تنظیم شده‌است. ریشهٔ این سرود حماسی لری طبق اسناد و روایت‌ها بدین صورت است: نازی خانم بیرانوند مادر فاضل اسدخان از زنان متهور بود و در شعر دایه دایه دربارهٔ نازی خانم دیگری نیز ذکری به میان آمده‌است. فرزندان هردو نازی خانم از شجاعان زمان خود بودند. نازی خانم دیگر دختر حاج عالیخان سگوند و همسر علیمردان خان فیلی بود. این تصنیف دایه دایه دربارهٔ پسرش محمدخان گفته شده‌است.

این تصنیف نیز یک بار توسط رضا سقایی در زمان شاه اجرا شد. در دوران جنگ ایران و عراق استاد محمد میرزاوندی این تصنیف رو به عنوان اثری ماندگار برای رزمندگان در دفاع از کشور ثبت کرد سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در همایش مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سراسر کشور، دربارهٔ این تصنیف گفت: مرحوم سقائی با خلق این اثر ارزشمند و حماسی، روح ایثار و از خودگذشتگی را در بین مردم و رزمندگان اسلام ایجاد کرد.

سازهای موسیقی لری عبارتند از سرنا، دهل، تال (کمانچه)، تنبک (تمک)، و سازهای سنتی مرسوم از جمله سازهایی هستند که در موسیقی قوم لر مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این میان کمانچه تنهاسازی است که با ساز سایر اقوام تفاوت اساسی دارد.

افراد شاخص

از چهره‌های شاخص این عرصه می‌توان به اساتیدی همچون حسین فرجی،مسعود بختیاری، محمد میرزاوندی، همت علی سالم،شامیرزا مرادی، پیرولی کریمی،علیرضا حسین خانی،رضا مریدی دلفان،علی اکبر شکارچی،رضا سقایی،فرج علیپور، ایرج رحمانپور، سیف الدین آشتیانی، حسن سالم و محمد باجلاوند اشاره کرد.

انتهای پیام/

صحبت‌های آخرین بازمانده‌ی سرنای خراسان

sheno بازدید : 1 شنبه 20 شهريور 1400 نظرات ()
صحبت‌های آخرین بازمانده‌ی سرنای خراسان
سرنا در دنیای پر زرق و برق امروز سازی رو به فراموشی است. محمد رحمدل‌خواه آخرین بازمانده نسل سرنانوازان خطه شرق خراسان است که دوسالی است خانه‌نشین شده و بیمار است. این هنرمند هفتاد و پنج ساله می‌گوید: سبکی که نسل‌های بعد از ما دارند، سبک ما نخواهد بود؛ چون تعداد زیادی از بزرگان موسیقی و هم نسلان من دیگر در این دنیا زندگی‌ نمی‌کنند فقط آنها بودند که آثار را از بر بودند.

به گزارش خبرگزاری شنو، یکی از موضوعات قابل تامل در حوزه موسیقی نواحی مختلف ایران، فراگیری سینه به سینه است و همین اتفاق بر ارزش و بهای استادان موسیقی شهرهای مختلف کشور می‌افزاید. این در حالی است که اغلب مقام‌های موسیقی هر منطقه به صورت مکتوب نت‌نگاری نشده‌اند و این کاستی قطعا در مدت زمانی نه چندان دور به تحریف و فراموشی آثار با قدمت گذشته می‌انجامد (هرچند برخی همچنان نسبت به نت‌نگاری قطعات مقامی مخالفند و نسبت به آن تعصب دارند). در این میان تنها استادان نسل‌های قبل در جریان جزییات مقام‌ها،‌ روایات، ترانه‌ها و مناسک موسیقی محورند و به جرات می‌توان گفت سینه‌ آنها گنجینه‌ای از «هنر» و «تاریخ» است. با این‌حال به دلیل بی‌توجهی و عدم شناخت درست هنرمندان و پیشکسوتان، بخش زیادی از داشته‌های این افراد همراه با آنها زیر خاک خواهد رفت بی‌آنکه فرصت مکتوب شدن پیدا کند.

محمد رحمدل‌خواه، خنیاگر و آخرین بازمانده سرنا نوازان منطقه شرق خراسان و تربت جام است. آنها که در جریان وضعیت موسیقی در دنیای امروز هستند، می‌دانند که سرنا یکی از سازهای باستانی است که در حال فراموشی‌ست و این حقیقت، ارزش و اهمیت هنرمندانی چون محمد رحمدل‌خواه را صدچندان می‌کند. در مقابل بی‌توجهی به چنین افرادی، بی‌اهمیت انگاشتن هویت و تاریخِ موسیقی و هنر خواهد بود.

آیا تنها ساز موسیقی شرق خراسان و تربت جام «دوتار» است؟

اغلب مردم تصورشان این است که تنها ساز با قدمت منطقه خراسان دوتار است، در صورتی که سرنا نیز از جمله‌های سازهای مورد توجه در خراسان از دیرباز بوده است. در کل موسیقی در مناطق مختلف ایران محدود به یک ساز نیست چراکه اقوام مختلف با توجه به ویژگی‌های موسیقی‌شان از برخی سازهای باستانی بهره می‌گیرند و این اتفاق از گذشته مرسوم بوده است تا جایی که برخی سازها به ساز بومی و محلی اقوام بدل شده‌اند. سرنا یکی از همین سازهاست. این ابزار موسیقایی باستانی همواره در استان‌هایی چون کردستان، کرمانشاه، لرستان و سیستان و بلوچستان مرسوم و مورد توجه بوده است. باید یادآور شد فیزیک و ظاهر این ساز بادی در تمام مناطق یک شکل نیست و اقوام بنا به دلایلی در ظاهر و سوراخ‌های آن تغییراتی اعمال کرده‌اند. موردی که معمولا در تمام شهرها یکی است همراهی سرنا با ساز کوبه‌ای دهل است.

محمد رحمدل‌خواه که حال هفتاد و پنج ساله است، مانند تمام هنرمندان نواحی یادگیری موسیقی را از کودکی آغاز کرده است. هنر او به نوازندگی سرنا و حفظ نواهای ساز و دهل خلاصه نمی‌شود بلکه او بر تمام بازی‌های منطقه‌ شرق خراسان نیز اشراف دارد و آنها را از بر است.

رحمدل‌خواه ، آن زمان که سن و سال کمتری داشته و قبل از آنکه بیماری و کهولت سن او را از پا بیندازد، فعالیت گسترده‌ای در جهت شناساندن موسیقی دیارش به مردم ایران و دیگر کشورها داشته و همواره در این زمینه دغدغه‌مند بوده. اما پس از درگذشتِ او (که حال خانه‌نشین است) نسل سرنانوازان شرق خراسان و تربت جام منقرض خواهد شد. عزلت و خانه‌نشینی و عدم توجه به این استاد پیشکسوت بهانه و مناسبتی برای گفتگو با اوست. در خلال گفتگو اجراهایی از محمد رحمدل‌خواه قابل شنیدن و دیدن است.

زندگی‌ام با پولی که وزارت ارشاد می‌دهد، می‌گذرد و دوسال است بیمارم و در خانه افتاده‌ام

استاد محمد رحمدل‌خواه در ابتدای صحبت‌هایش درباره نحوه ورودش به عرصه موسیقی می‌گوید: من موسیقی را از بچگی یاد گرفتم و وقتی موسیقی برایم جدی شد نزد استاد رسول نظری که استاد بزرگی بود رفتم و سرنانوازی را از او یادگرفتم. تا وقتی هم متاهل شوم شاگردش بودم.

 رحمدل‌خواه که در گذشته‌ای نه چندان دور یکی از فعال‌ترین هنرمندان خطه خراسان بوده و علاوه بر حضور در جشنواره‌ها در کشورهایی چون دانمارک،‌ استرالیا، ژاپن،‌ عمان و روسیه به اجرای برنامه پرداخته، حال چندسالی است گوشه انزوا گزیده و دیگر مانند قبل در عرصه موسیقی فعال نیست. او می‌گوید: من هفتاد و پنج ساله‌ام و دیگر مانند قبل جوان نیستم. البته اتفاقی که باعث کم کاری من شده بیماری من است. دو سالی هست در خانه افتاده‌ام و ساز هم نمی‌زنم.

آخرین بازمانده نسل سرنا نوازان شرق خراسان در پاسخ به این سوال که او نیز مانند برخی دیگر از هنرمندان هم‌دیارش در کنار موسیقی به مشاغلی چون کشاورزی و دام‌داری و دیگر امور مشغول است یا خیر، می‌گوید: من شغل دیگری جز موسیقی ندارم و حال که خانه‌نشین شده‌ام منبع هم درآمدی ندارم. حقیقتا با پولی که  وزارت ارشاد به من می‌دهد، امرار معاش می‌کنم. الان هم دوسالی است که مریضی کرونا شرایط را بدتر کرده. دیگر برنامه‌ای برگزار نمی‌شود و تا جایی که می‌دانم، ‌جشنواره‌ها هم مثل قبل نیستند یا شاید هم برگزار نمی‌شوند.

این نوازنده پیشکسوت سرنا درباره چگونگی تامین هزینه‌های زندگی و بیماری‌اش هم اینطور بیان می‌کند که؛ هزینه‌های درمانم را خودم تامین می‌کنم.

 برای آموزش پول نمی‌گیریم

 اغلب استادان موسیقی نواحی به دلیل عشقی که به هنرشان دارند از شاگردانشان پولی دریافت نمی‌کنند. این نوع مواجهه با مقوله آموزش و تدریس در شهرستان‌ها و روستاها باعث شده هنرمندان نواحی از این بخش درآمدی نداشته باشند. محمد رحمدل‌خواه نیز مانند دیگر استادان همواره به تربیت شاگردانی مشغول بوده است. اما درباره وضعیت برگزاری کلاس‌های آموزشی‌اش نیز خبر مسرت بخشی ندارد و می‌گوید: این روزها در بی‌خبری می‌گذرد و کسی از حال کسی آگاه نیست. بیماری باعث شده دیگر نتوانم به تربیت شاگردان بپردازم. کرونا خطرات را خیلی زیاد کرده است. نه فقط جلسه‌ها و کلاس‌ها تعطیل نمی‌شود؛ بلکه آن جمع‌های دوستانه کاری و آموزشی هم برگزار نمی‌شود. البته برخی از شاگردانم که به طور مستمر آموزش دیده‌اند مشغول کار هستند و بعضی از آنها شاگرد هم دارند.

این هنرمند پیشکسوت ادامه می‌دهد: حالا نوجوان‌ها و جوان‌های دیگری برای یادگیری از من سراغ می‌گیرند. این توجه‌ها خوب است اما کلا سبکی که نسل‌های بعد از ما دارند، سبک ما نخواهد بود؛ چون تعداد زیادی از بزرگان موسیقی و هم نسلان من دیگر در این دنیا زندگی‌ نمی‌کنند فقط آنها بودند که آثار را از بر بودند.

خداوند هر صد سال یک یا دونوازنده به هر منطقه موهبت می‌کند

رحمدل‌خواه به توضیحاتش اینطور اضافه می‌کند: اینکه می‌گویم نسل‌های بعد نمی‌توانند آن سبک قدیمی و درست را دنبال کنند به این دلیل است که اغلب آنها آثار قدیمی را بلد نیستند. مثلا اگر بیست قطعه یا مقام داشته باشیم آنها چندتای آنها را می‌توانند بزنند. یا اگر مثلا آهنگی بیست جمله است، نسل‌های امروزی می‌توانند هفت‌، جمله را بنوازند و این آن چیزی نیست که باید باشد. آنها باقی جمله‌ها و آثار نمی‌توانند بنوازند چون واقعیت این است که خداوند هر صد سال یک یا دونوازنده به موسیقی هر منطقه موهبت می‌کند. فکر می‌کنم هنوز در این زمینه قرعه به نام نسل‌های جدید نیفتاده است. برای همین است که می‌گویند باید قدر بزرگان را بدانیم. آنها همیشه در قید حیات نیستند و نبودشان به نفع هنر نیست.

او درباره آثار مکتوب در حوزه موسیقی و سرنای خراسان نیز می‌گوید که، اینطور نیست که هیچ منبعی نباشد. شاید در کتابخانه‌ها آثاری درباره سرنا باشد که مواردی را از من نقل کرده باشد اما آنها به دست خط خودم نیستند.

مسئولان از اوضاعم خبر دارند

دیگر موضوعی که همواره انتقاد و گلایه هنرمندان و هنردوستان را در پی داشته، عدم توجه به مفاخر و بزرگان موسیقی در زمان حیات آنهاست. در ایران روال این است که مسئولان پس از مرگ هنرمندان به یادشان می‌افتند و برای آنها تجلیل می‌گیرند. باید یادآور شد توجه رسانه‌ها و فعالان فرهنگی به بزرگان هنر طی دو سه سال گذشته باعث شده مسئولان ارشاد و انجمن‌ها، بیش از قبل به سراغ اساتید بروند و در جریان حال و روزشان قرار گیرند. این هنرمند می‌گوید: مسئولان در شهر مشهد پیگیر حالم هستند و از حال و روزم خبر دارند و گاهی به من سر می‌زنند. من از آن افراد ممنون و راضی هستم. آنهایی هم که از حالم خبر ندارند، می‌گویند چرا نیستی و کار نمی‌کنی؟!

رحمدل‌خواه یکی از فعال‌ترین هنرمندان موسیقی خراسان بوده است. خودش با اشاره به اینکه هنرمندان خارجی زمانی هنرمندان ایرانی را می‌شناختند،‌ می‌گوید: هدفم از آن همه اجرا این بود که سرنا را بیشتر و بهتر به دنیا معرفی کنم و اگر می‌خواهیم این ساز باستانی از بین نرود باید جوان‌ها هم این مسیر را ادامه دهند. آن زمان که برای برگزاری کنسرت به کشورهای دیگر می‌رفتم هنرمندان خارجی احترام زیادی به من می‌گذاشتند و این یعنی ما توانسته‌ایم سازی مانند سرنا را به غیر ایرانی‌ها هم معرفی کنیم.

بعد هم اضافه می‌کند: با اینکه هنرمندان هم‌نسل من برای معرفی موسیقی و سازهای ایران تلاش کردند، اما اتفاق بدی که در حال رخ دادن است فراموشی ساز سرنا در خراسان و شهرهای دیگر است که باید جلوی آن را گرفت. اگر این ساز باستانی کمرنگ یا فراموش شود بسیار حیف است.

فشار سرنا روی حنجره‌ام اثر کرده، دیگر نمی توانم بنوازم

این هنرمند پیشکسوت با اشاره به اینکه نسبت به قبل وضعیت جسمانی بهتری دارد، درباره نحوه نوازندگی ساز سرنا و دشواری‌های آن اینطور می‌گوید: سرنا نه تنها ساز بلکه موجودی بسیار سخت است. اگر بخواهم درباره سختی‌های ساز سرنا صحبت کنم،‌ دشواری‌ها و مکافات‌هایی زیادی وجود دارد که به توضیح نیاز دارند. سرنا ساز کوچکی است و ظاهر آن باعث می‌شود مردم فکر کنند نواختنش راحت است، در صورتیکه برعکس است. اتفاقا سرنا نسبت به دیگر سازهای بادی سخت‌تر است، چون فشار مستقیم آن در دم و بازدم‌ها مستقیما روی حنجره نوازنده است. فشار سرنا روی حنجره، بعضی نوازندگان را در سنین بالا با مشکل مواجه می‌کند و بیماری‌هایی را در پی دارد. من در دوران فعالیتم خیلی کار کرده‌ام و خیلی سرنا زده‌ام و حالا دو، سه سالی است آن فشارها بر من اثر کرده و باعث شده بیمار شوم.

برخلاف تصور برخی ساختن سرنا کار راحتی نیست

رحمدل‌خواه که یکی از سازندگان ساز سرنا نیز هست، درباره جزییات ساخت این ساز می‌گوید: درست است که سرنا ساز کوچکی است، اما ساخت آن راحت نیست و زمان می‌برد اما خیلی‌ها این را نمی‌دانند. مثلا من همین الان اگر از ساعت هفت صبح بنشیم، تا یک ظهر فقط می‌توانم دو میل (اجزای اصلی سرنا) بسازم! اما آیا این میل‌ها می‌توانند کیفیت خوبی داشته باشند؟ آیا این میل‌ها روی ساز می‌خوانند؟ نمی‌توانند بخوانند؟ که اگر نخوانند باید دوباره روی آنها کار شود، تا درست شوند. این کار سختی‌های خودش را دارد. میل‌ها در آخر باید روی سازها سوار شوند. این موجود کوچک پنج‌تا خزینه دارد، بعد می‌بینی بعضی  هفت، هشت‌تا و نه‌تا سوراخ دارند. مرحله دیگری هست که ساز باید تنظیم شود. بعضی سازه‌ها راحت بدون سختی تنظیم می‌شوند و سازهایی هم داریم که روی آنها کار می‌کنیم و آخر هم تنظیم نمی‌شوند.

این سرنانواز سخنانش را اینطور به پایان می‌برد: ساختن سرنا تنها کاری است که هنوز انجام می‌دهم، اما این کار سودی برای سازنده محسوب نمی‌شود و تنها عشق است که مرا به این کار وامی‌دارد.

انتهای پیام/

پخش ترانه های درخواستی در «صباهنگ»

sheno بازدید : 3 شنبه 20 شهريور 1400 نظرات ()
پخش ترانه های درخواستی در «صباهنگ»
 به گزارش خبرگزاری شنو به نقل از روابط عمومی رادیو صبا، «صباهنگ» برنامه موسیقی محور رادیو صبا است که با پخش ترانه های درخواستی، فضای شادی را برای مخاطبان این شبکه ایجاد می کند.
به گزارش خبرگزاری شنو، «موسیقی فیلم»، «تکمیل شعر»، «ترکیب ترانه» و «نمایش ترانه» هر روز از شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۸ به مدت ۹۰ دقیقه راهی آنتن رادیو صبا می شود.

کلید دنیای آهنگسازی «نوازندگی» است

sheno بازدید : 2 شنبه 20 شهريور 1400 نظرات ()
کلید دنیای آهنگسازی «نوازندگی» است
آهنگساز زنجانی گفت: در موسیقی ایرانی و در وهله اول شخص باید یک نوازنده شود، به همین خاطر افرادی در این حوزه موفق هستند که نوازنده خوبی نیز باشند.

به گزارش خبرگزاری شنو، بهمن فریادرس  در رابطه با آهنگسازی در موسیقی ایرانی، اظهار کرد: در آهنگسازی یک‌ هنرمند باید بتواند بر اساس اصول و قواعد، یک ملودی را تزئین کرده و شنیدنی کند که برای این‌ کار، در کنار استعداد نیاز به آموزش صحیحی دارد تا بتواند در رابطه با یک‌ قطعه چیدمان صحیحی را نیز ارائه کند.

وی‌ با بیان اینکه آهنگسازی، به آهنگسازی موسیقی ایرانی، غربی و ملودی‌سازی تقسیم می‌شود، افزود: در موسیقی ایرانی و در وهله اول، شخص باید یک نوازنده بوده و با اصول موسیقی ایرانی و دستگاه‌های آن آشنا شده و بعد شروع به ساخت و خلق ملودی کند.

 آهنگساز زنجانی

با بیان اینکه در برای موسیقی ایرانی، آهنگساز باید یک آشنایی نسبی با سازهای ایرانی داشته‌ باشد، تصریح کرد: ساخت و خلق ملودی در موسیقی ایرانی باید مبتنی بر ردیف و اصول موسیقی ایرانی باشد و فردی که می‌خواهد در این زمینه فعالیت کند، باید تسلط بر سازهای ایرانی نیز داشته‌ باشد تا بتواند برای بخش‌های مختلف آن ملودی را بنویسد.

فریادرس با بیان اینکه آهنگ‌سازانی در موسیقی ایرانی موفق هستند که نوازندگان خوبی باشند. ادامه داد: علاقه‌مندان به بخش موسیقی ایرانی باید در مرحله اول ساز را به شکل تخصصی یاد بگیرند و بعد از اینکه نوازندگی آن‌ها در حد قابل قبولی بود، ساخت ملودی را آغاز کنند و در انجام این کار باید اجازه دهند بستر این کار برای آن‌ها فراهم شود و بعد از یادگیری پیش‌زمینه‌های آن، به ساخت ملودی بپردازند.

وی با بیان اینکه همه عوامل در تولید یک قطعه موسیقی دخیل هستند ولی آهنگساز نقش مهم‌تری داشته و خالق یک اثر موسیقی است. خاطرنشان کرد: زنجان پتانسیل و چشم‌انداز بالایی در حوزه موسیقی دارد و پیشکسوتان خوبی نیز در استان حضور دارند که کار آهنگسازی را انجام می‌دهند و امیدوارم این روند ادامه داشته و شاهد ظهور چهره‌های موفق در استان باشیم.

انتهای پیام/

«آواها و نواهای عاشورایی»عنوان کنسرت‌های برخط «ماه و نوا»

sheno بازدید : 0 شنبه 20 شهريور 1400 نظرات ()
«آواها و نواهای عاشورایی»عنوان کنسرت‌های برخط «ماه و نوا»
دوره هفتم اجراهای برخط ماه و نوا توسط انجمن موسیقی با حمایت دفتر موسیقی و مشارکت بنیاد رودکی به مناسبت ایام سوگواری محرم و صفر به سوگ و آیین‌های عاشورایی اختصاص پیدا کرده است.

به گزارش خبرگزاری شنو، دوره هفتم اجراهای برخط «ماه و نوا» توسط انجمن موسیقی با حمایت دفتر موسیقی و مشارکت بنیاد رودکی به مناسبت ایام سوگواری محرم و صفر به سوگ و آیین‌های عاشورایی اختصاص پیدا کرده است. 

در این دوره از اجراها، ۱۳ اجرا از ۱۰ استان کشور از جمله تهران، قم، گلستان، مازندران، گیلان، آذربایجان غربی، اصفهان، لرستان، خوزستان، چهارمحال و بختیاری و مرکزی پخش می‌شود.از جمله برنامه‌های این دوره از اجراهای برخط ماه و نوا می‌توان به شبیه‌خوانی، آیین‌های عاشورایی، غزل‌خوانی، سینه‌زنی و سوگواره‌ها اشاره کرد.گفتنی‌است؛ این اجراها از تاریخ ۱ تا ۴ مهرماه همزمان با اربعین حسینی پخش می‌شود که جدول پخش و پوستر اجراها متعاقبا منتشر خواهد شد.انتهای پیام/ 

فراخوان چهارمین جشنواره موسیقی امیرجاهد

sheno بازدید : 1 سه شنبه 16 شهريور 1400 نظرات ()
فراخوان چهارمین جشنواره موسیقی امیرجاهد
فراخوان چهارمین جشنواره سراسری موسیقی امیرجاهد، منتشر شد و ثبت نام این دوره تا ۳۰ دی ماه سال جاری ادامه دارد.

 به گزارش خبرگزاری شنو، فراخوان چهارمین جشنواره سراسری موسیقی امیرجاهد  منتشر شده  و متقاضیان تا 30 دی ماه سال جاری فرصت دارند با مطالعه آیین‌نامه، آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

مهدی مساح بیدگلی دبیر اجرایی جشنواره با اعلام این خبر گفت: پس از بررسی آثار و اعلام نتایج اولیه در بهمن ماه 1400 در نظر داریم اجرای صحنه‌ای پذیرفته‌شدگان نهایی در حضور هیئت داوران را اسفند ماه امسال برگزار کنیم.

دبیر اجرایی جشنواره گفت:

 این جشنواره با همکاری خانه موسیقی ایران و خانه موزه دکتر معین و استاد محمدعلی امیرجاهد در دو شاخه موسیقی سنتی (دونوازی- اجرای گروهی – آواز) و موسیقی کلاسیک (دونوازی- اجرای گروهی – آواز) در رده‌های سنی  الف (7 تا 14 سال)، ب (15 تا 22 سال)، ج (23 تا 30 سال) برگزار می‌شود.

وی افزود: متقاضیان با مطالعه آئین‌نامه و فراخوان جشنواره در سایت خانه موسیقی ایران IRANHMUSIC.IR و سایت خانه موزه دکتر معین و استاد امیرجاهد MOEENJAHED.IR می‌توانند نسبت به تکمیل فرم و ارسال آثار خود به دبیرخانه جشنواره تا سی دیماه سال جاری اقدام کنند.

بیدگلی در پایان گفت: سومین دوره جشنواره امیرجاهد باتوجه به شیوع بیماری کرونا به تعویق افتاد و در نهایت به دو صورت آنلاین (ویژه پذیرفته شدگان شهرستانی) و حضوری (ویژه پذیرفته شدگان تهرانی) در تیر ماه سال جاری برگزار شد. اما امیدواریم باتوجه به واکسیناسیون سراسری کرونا، دوره چهارم جشنواره همچون دوره‌های اول و دوم به صورت حضوری برگزار شود.

این جشنواره با همکاری خانه موسیقی ایران و خانه موزه دکتر معین و استاد محمدعلی امیرجاهد برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

تعداد صفحات : 2

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 50
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 0
 • آی پی دیروز : 3
 • بازدید امروز : 1
 • باردید دیروز : 24
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 30
 • بازدید ماه : 191
 • بازدید سال : 224
 • بازدید کلی : 224